Biden wydał oświadczenie w sprawie wymiany więźniów. Prezydent USA mówi o Polsce

Skazany amerykański dziennikarz "New York Times" Evan Gershkovich i były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan znaleźli się wśród 26 więźniów, którzy zostali uwolnieni w ramach dużej wymiany między Rosją a Zachodem - potwierdziły władze Turcji. Oświadczenie w tej sprawie wydał prezydent USA Joe Biden.

Publikacja: 01.08.2024 18:06

Rosyjski samolot Tupolew Tu-204-300 podchodzi do lądowania na lotnisku w Ankarze, gdzie doszło do wy

Rosyjski samolot Tupolew Tu-204-300 podchodzi do lądowania na lotnisku w Ankarze, gdzie doszło do wymiany 26 więźniów

Foto: AFP

W ramach przeprowadzonej w czwartek w Ankarze wymiany 10 więźniów, w tym dwóch nieletnich, zostało przeniesionych do Rosji, 13 do Niemiec, a trzech do Stanów Zjednoczonych.

W wymianie uczestniczyły również Polska, Słowenia, Norwegia i Białoruś.

Czytaj więcej

Wielka wymiana więźniów. Zachód uwalnia rosyjskich szpiegów. Na liście jedno nazwisko z Polski

Oświadczenie w sprawie przeprowadzonej wymiany pojawiło się na stronie Białego Domu. 

„Dziś trzech amerykańskich obywateli i jeden posiadacz zielonej karty, którzy byli niesprawiedliwie więzieni w Rosji, wreszcie wracają do domu: Paul Whelan, Evan Gershkovich, Ałsu Kurmaszewa i Władimir Kara-Murza” - przekazała prezydent Joe Biden.

"Porozumienie, które zapewniło im wolność, było sztuką dyplomacji. W sumie wynegocjowaliśmy uwolnienie 16 osób z Rosji - w tym pięciu Niemców i siedmiu rosyjskich obywateli, którzy byli więźniami politycznymi we własnym kraju. Niektóre z tych kobiet i mężczyzn były niesprawiedliwie przetrzymywane przez lata. Wszyscy znosili niewyobrażalne cierpienie i niepokój. Dziś ich męka dobiegła końca" - dodał.

Wymiana więźniów między Zachodem a Rosją. Joe Biden dziękuje Polsce

Biden podziękował sojusznikom Stanów Zjednoczonych, którzy byli zaangażowani w negocjacji — Niemcom, Polsce, Słowenii, Norwegii i Turcji.

„To dobitny przykład tego, dlaczego tak ważne jest, by mieć na świecie przyjaciół, którym można ufać i na których można polegać. Nasze sojusze sprawiają, że Amerykanie są bezpieczniejsi” - przekazał Biden i podkreślił, że jego celem jest, by „każdy Amerykanin niesłusznie zatrzymany lub przetrzymywany jako zakładnik wrócił do swojej rodziny”.

Czytaj więcej

Rosja i Zachód wymienią więźniów. Dlaczego na liście nie ma Andrzeja Poczobuta?

„Dziś świętujemy powrót Paula, Evana, Ałsu i Władimira i cieszymy się z ich rodzinami. Pamiętamy o wszystkich tych, którzy nadal są niesłusznie przetrzymywani lub przetrzymywani jako zakładnicy na całym świecie. Potwierdzamy nasze zobowiązanie wobec ich rodzin: Pamiętamy o was. Jesteśmy z wami. I nigdy nie przestaniemy pracować, aby sprowadzić waszych bliskich do domu, gdzie ich miejsce” - zakończył prezydent USA.

W ramach przeprowadzonej w czwartek w Ankarze wymiany 10 więźniów, w tym dwóch nieletnich, zostało przeniesionych do Rosji, 13 do Niemiec, a trzech do Stanów Zjednoczonych.

W wymianie uczestniczyły również Polska, Słowenia, Norwegia i Białoruś.

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu
Polityka
Nietypowa próba rakietowa Korei Północnej. Pociski spadły na terytorium kraju
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Brandenburgia przed wyborami. Los kanclerza Scholza zależy od wyniku AfD?