W czasie, gdy Donald Trump przemawiał na scenie w Butler, 20-letni Thomas Matthew Crooks z dachu budynku oddalonego od sceny o około 140 metrów zaczął strzelać do niego z broni półautomatycznej. Trump został postrzelony w ucho. Motywy sprawcy ataku nie są znane. O konsekwencjach tego zdarzenia Marzena Tabor Olszewska rozmawiała z Andrzejem Łomanowskim – dziennikarzem działu zagranicznego Rzeczpospolitej.
Łomanowski tłumaczy, że wydarzenie w Butler zabezpieczało wiele różnych służb. – Jest taka zasada: „nie mnożyć bytów ponad potrzebę” – komentuje dziennikarz Rzeczpospolitej. Gdyby ten zamach się udał, mogło to mieć nieprawdopodobne konsekwencje. Łomanowski prognozuje, że szefowa Secret Service już właściwie może się żegnać ze stanowiskiem.
Zakrwawiony Donald Trump w błysku geniuszu podnosi pięść
Na zdjęciu, które wykonano po zamachu widać, jak zakrwawiony Donald Trump unosi w górę zaciśniętą pięść. Sam były prezydent mówił w wywiadzie, że jest to zdjęcie „ikoniczne”. Łomanowski przypomina, że Trump ma za sobą lata kariery telewizyjnej. – Trump zakrwawiony, zmęczony i przestraszony, w błysku geniuszu telewizyjnego nagle podniósł pięść. W rezultacie tego gestu świat zobaczył zdjęcie, które już zostało umieszczone na okładce tygodnika „Time” - zauważa.
Gość podcastu „Rzecz w tym” dodaje, że ten moment z podniesioną pięścią do góry miał pokazać Amerykanom, że ten kandydat jest „fighterem”. W kontekście oskarżeń wobec kontrkandydata Joe Bidena, że jest „śpiącym Joe”, ten wizerunek walecznego Trumpa może odegrać wielką rolę. Łomanowski ocenia, że po całej sytuacji Donald Trump jest znacznie bliżej prezydentury niż przed wiecem w Butler.