Polska i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie. Spotkanie Tusk-Zełenski

Przed rozpoczęciem szczytu NATO do Polski przyleciał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Z ukraińskim politykiem spotkał się premier Donald Tusk. Polska i Ukraina podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Aktualizacja: 08.07.2024 15:29 Publikacja: 08.07.2024 13:37

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Foto: Reuters/Łukasz Głowala

zew

"Wytrwałość i odwaga. Te słowa najlepiej oddają postawę Wołodymyra Zełenskiego w boju o bezpieczną Ukrainę i bezpieczną Europę" - tuż po południu Donal Tusk w serwisie X (dawniej Twitter). "W tej walce zawsze możesz na nas liczyć" - dodał, publikując swoje zdjęcie z Zełenskim, wykonane po przylocie ukraińskiego prezydenta do Polski.

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce

Szef polskiego rządu zapowiadał przyjazd Zełenskiego do Polski przed szczytem NATO (9-11 lipca w Waszyngtonie). - Podpiszemy deklarację w formule G7 o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa - mówił w ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Czy Polska będzie zestrzeliwała rosyjskie rakiety nad Ukrainą? Deklaracja Tuska

Po godz. 13:30 w poniedziałek premier Tusk oficjalnie powitał prezydenta Zełenskiego w KPRM. Później obaj politycy spotkali się z przedstawicielami mediów. Spotkanie rozpoczęło się od podpisania przez Tuska i Zełenskiego porozumienia między Polską a Ukrainą o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Polska i Ukraina podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Premier Tusk oddał głos prezydentowi Zełenskiemu, który odniósł się do poniedziałkowego ataku wojsk rosyjskich na ukraińskie miasta, w którym zginęło ponad 20 osób. Prezydent Ukrainy poprosił o minutę ciszy dla uczczenia ofiar tego ataku.

Szef polskiego rządu powiedział, że nie ma wystarczających słów na potępienie agresora, którego rakiety spadły na dziecięcy szpital. - Bezpośrednim powodem naszego spotkania było podpisanie ważnego dokumentu — oświadczył. - Już 19 państw oraz Unia Europejska jako całość podpisały podobne wzajemne zobowiązania z Ukrainą dotyczące wspólnego bezpieczeństwa — dodał. Zaznaczył, że jemu i Zełenskiemu podczas rozmów nad dokumentem zależało, żeby "nie skończyło się tylko na deklaracjach dobrej woli".

Czytaj więcej

Ukraińska obrona chwieje się w całym rejonie Doniecka. Obrońcy tracą kolejne miejscowości

- Każde słowo w tym dokumencie, te słowa dla nas coś znaczą, z tych słów będą praktyczne konsekwencje — deklarował Tusk zapewniając Zełenskiego, że Polska traktuje swe zobowiązania nie jako puste słowa. - Wolelibyśmy, jak i wy, żeby Ukraina znowu była dla wszystkich bezpiecznym domem, ale tak długo, jak wasi rodacy będą potrzebowali pomocy, będą się czuli w naszym kraju jak w domu i nic w tej sprawie się nie zmieni - mówił Donald Tusk.

Premier powiedział, że atak Rosji na Ukrainę jest atakiem "także na przyjaciół i sąsiadów Ukrainy, w tej chwili nie bezpośrednim". - Nie wątpię, że ta wojna, gdyby zakończyła się źle, to zakończyłaby się źle nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski, dla całej Europy, dla całego świata zachodniego — kontynuował. - Obrona Ukrainy jest obroną całego naszego świata — ocenił. Premier mówił, że pomoc Polski dla Ukrainy to "pomoc także samemu sobie". - Mamy wspólny projekt, bo nasze bezpieczeństwo jest wspólne - przekonywał.

Donald Tusk: Polska prezydencja w UE, by Ukraina miała jak najwięcej korzyści

Szef polskiego rządu mówił też, że droga Ukrainy do NATO jest „dłuższa niż chciałaby Polska”. - Zrobimy wszystko, żeby pomoc NATO była jak najbardziej efektywna dla Ukrainy — deklarował. - Będziemy namawiać naszych sojuszników, aby droga dojścia do UE i NATO była dla Ukrainy jak najszybsza — oświadczył. - Nikt nie ma prawa bez Ukrainy, a w imieniu Ukrainy decydować o przyszłym pokoju i jego kształcie, nikt nie ma prawa występować w imieniu Polski czy całej UE bez pełnego porozumienia z Ukrainą i z nami wszystkimi jeśli chodzi o ewentualne rozmowy z Moskwą - powiedział Donald Tusk. Zadeklarował, że będzie "pilnował w UE", żeby "nic o Ukrainie nie decydowano o Ukrainie".

Tusk mówił o potrzebie, aby "wspólnie z naszymi przyjaciółmi ukraińskimi pracować na rzecz możliwie efektywnej polskiej prezydencji w UE tak, aby Ukraina miała z tego tytułu jak najwięcej politycznych korzyści". - Wszystkiego dobrego w Waszyngtonie, możesz na nas liczyć - zakończył wystąpienie premier.

Czytaj więcej

Zmasowany atak Rosjan na Ukrainę. Tylko w Kijowie zginęło 10 osób

Wołodymyr Zełenski: Polska przekazała Ukrainie 44 pakiety sprzętu wojskowego i amunicji

Wołodymyr Zełenski podziękował Polakom za wsparcie. Powiedział, że podpisana w Warszawie umowa jest "bardzo ambitna". - Pomoże nam chronić życie naszych obywateli — dodał. Ukraiński prezydent podziękował za 44 pakiety pomocy wojskowe, które Polska przekazała Ukrainie i zaznaczył, że w tym roku Kijów otrzyma jeszcze kilka takich pakietów.

Zełenski przekazał, że w polsko-ukraińskiej umowie są zapisy dotyczące przeciwdziałania lotniczym atakom rosyjskim, które mogą zmierzać w kierunku Polski. - Opracujemy mechanizmy szybkiej realizacji tego punktu naszego porozumienia — zadeklarował. Wspomniał też o konkretnej współpracy odnośnie lotnictwa wojskowego. - Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za wszelkie przekazane nam samoloty. Omawialiśmy możliwości przekazania kolejnych samolotów, wyposażonych w nowoczesną awionikę NATO, by lepiej zapewnić ochronę naszego nieba - mówił.

Premier Donald Tusk i prezydent Wołodymyr Zełenski podpisali umowę o współpracy Polski i Ukrainy w d

Premier Donald Tusk i prezydent Wołodymyr Zełenski podpisali umowę o współpracy Polski i Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa

REUTERS/Kuba Stezycki

Na terenie Polski ma zostać sformowany i wyposażony ukraiński legion

Prezydent Ukrainy poinformował, że umowa polsko-ukraińska dotyczy też formowania i szkolenia na ternie Polski ukraińskiego legionu. Ma to być formacja złożona z ochotników, która "mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy znajdującym się na terenie Polski wzięcie udziału w obronie Ukrainy". - Legion ukraiński przeszedłby szkolenie w Polsce i zostałby wyposażony, uzbrojony również tutaj. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu będzie mógł podpisać kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy - kontynuował. Zaznaczył, że zespoły robocze opracowują szczegóły.

Czytaj więcej

Reuters: NATO potrzebuje nawet 50 dodatkowych brygad, by bronić się przed Rosją

Wołodymyr Zełenski przekazał, że podpisana w Warszawie umowa dotyczy też ochrony infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji rosyjskiej. - Zaprosimy polskie firmy do odbudowy Ukrainy po zakończeniu działań wojennych - zadeklarował.

Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego

Pierwotnie na godz. 14:00 zaplanowane było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy, jednak z powodu opóźnienia, z jakim rozpoczęło się spotkanie w KPRM, termin ten został przesunięty.

"Wytrwałość i odwaga. Te słowa najlepiej oddają postawę Wołodymyra Zełenskiego w boju o bezpieczną Ukrainę i bezpieczną Europę" - tuż po południu Donal Tusk w serwisie X (dawniej Twitter). "W tej walce zawsze możesz na nas liczyć" - dodał, publikując swoje zdjęcie z Zełenskim, wykonane po przylocie ukraińskiego prezydenta do Polski.

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce

Pozostało 95% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Jarosław Kaczyński chce nowej konstytucji. „Obecna zawiodła”
Polityka
Anna Górska: „Piwo z Mentzenem” to promowanie picia
Polityka
Sondaż: Bezpartyjny kandydat PiS na prezydenta? Jedno nazwisko wskazywane częściej niż inne
Polityka
Polityczny desant na Totalizator Sportowy. Borys Budka: To tylko jedna spółka