W poniedziałek w KPRM premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj politycy podpisali porozumienie między Polską a Ukrainą o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, po czym wygłosili oświadczenia.
Co zawiera umowa Polski i Ukrainy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa?
Szef polskiego rządu nie ujawnił szczegółów umowy, mówił natomiast, że Polska popiera dążenia Ukrainy do wstąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Oceniał też, że dla Polski pomaganie Ukrainie to "pomoc także samemu sobie". - Mamy wspólny projekt, bo nasze bezpieczeństwo jest wspólne - przekonywał.
Czytaj więcej
Przed rozpoczęciem szczytu NATO do Polski przyleciał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Z ukraińskim politykiem spotkał się premier Donald Tusk. Polska i Ukraina podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.
O zapisach umowy między Warszawą a Kijowem poinformował Wołodymyr Zełenski. Przekazał, że dokument dotyczy m.in. ochrony infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji rosyjskiej.
Prezydent Ukrainy ocenił, że umowa jest "bardzo ambitna". - Pomoże nam chronić życie naszych obywateli — powiedział. Ujawnił, że w dokumencie są zapisy dotyczące przeciwdziałania lotniczym atakom rosyjskim, które mogą zmierzać w kierunku Polski. Umowa dotyczy też formowania i szkolenia na terenie Polski ukraińskiego legionu, który miałby zostać wyposażany i przeszkolony przez stronę polską.