Partia Razem jest częścią sejmowego klubu Lewicy, ale nie weszła do rządu Donalda Tuska. Pozostałe partie tworzące klub zdecydowały się na współtworzenie rządu.
Rząd Donalda Tuska rozczarował lewicowych wyborców
„W opinii Rady Krajowej rząd, do którego część Lewicy weszła, rozczarował lewicowych wyborców. Kluczowe postulaty, z którymi Lewica szła do wyborów w 2023, nie są realizowane. Zaostrza się kryzys mieszkaniowy, rosną koszty utrzymania: energii, ogrzewania, żywności, kobiety nadal nie mają prawa do decydowania o swojej ciąży. Lewica jako całość traci przez to na wiarygodności” – czytamy w komunikacie prasowym wydanym po radzie krajowej partii.
Czytaj więcej
Pół roku po zaprzysiężeniu gabinetu dominacja wizerunkowa i polityczna premiera jest bezsporna. Wielu członków rządu ocenianych jest negatywnie, a znaczna ich część jest nierozpoznawalna. Eksperci wskazują na błędną politykę komunikacyjną rządu.
Politycy Razem podkreślają, że w czerwcu większość lewicowych wyborców i wyborczyń nie poszła na wybory. „To czytelny sygnał, dokąd prowadzi polityka programowych ustępstw i zlewanie się z liberalnym centrum” – skomentowali.
Partia Razem grozi wyjściem z klubu Lewicy
Członkowie Rady Krajowej dodali w oświadczeniu, że czują się odpowiedzialni za przyszłość lewicy w Polsce. „Zasadnicze zmiany są konieczne, żeby projekt Lewicy miał rację bytu. Dlatego Rada zobowiązała przewodniczących partii do pilnego spotkania z władzami Nowej Lewicy i dała im mandat do rozmów na temat przyszłości klubu. Rada uzależnia dalszą współpracę Razem w ramach Koalicyjnego Klubu Lewicy od wyników tych rozmów.