Liczba miejsc przypadających poszczególnym krajom w PE
Foto: PAP
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Frekwencja niższa niż w ostatnich wyborach do PE
Frekwencja w południe wyniosła 11,66 proc. Była niższa niż przed pięcioma laty o tej porze — w 2019 roku wyniosła 14,39 proc. Była także znacznie niższa niż o tej samej porze w wyborach samorządowych w kwietniu, gdy wyniosła 16,52 proc. oraz w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 — 22,59 proc.
Do godziny 17 frekwencja wzrosła do 28,20 proc. Była niższa w porównaniu z wyborami samorządowymi w kwietniu tego roku, gdy do godz. 17 udział w wyborach wzięło 39,43 proc. uprawnionych, i znacznie niższa od tej, którą odnotowano w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku. Wówczas o godzinie 17 odnotowano wówczas frekwencje na poziomie 57,54 proc.
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Europa wybrała
Niedziela była ostatnim dniem wyborów do europarlamentu w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia głosy na swoich kandydatów oprócz Polaków oddali obywatele aż 20 państw - Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch.
Wcześniej w czwartek wybory odbyły się w Holandii, w piątek — w Irlandii, a w sobotę - na Litwie, Malcie i w Słowacji.