Wybory do PE w Holandii. Badanie exit poll: Wygrywają lewica i Zieloni

Koalicja Zielonej Lewicy (GroenLinks) i Partii Pracy (PvdA) wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii - wynika ze zaktualizowanego wyniku badania exit poll.

Publikacja: 07.06.2024 05:30

Geert Wilders oddaje głos w wyborach

Geert Wilders oddaje głos w wyborach

Foto: REUTERS/Lewis Macdonald

arb

Wyniki badania podał holenderski nadawca NOS. Sojusz GroenLinks-PvdA zdobył osiem z 31 miejsc, jakie Holandia obsadza w Parlamencie Europejskim.

Liczba miejsc przypadających poszczególnym krajom w PE

Liczba miejsc przypadających poszczególnym krajom w PE

Foto: PAP

Partia Wolności Geerta Wildersa znacznie powiększa reprezentację w PE

Prawicowa i antyimigrancka Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, która przewodziła w sondażach, zdobędzie prawdopodobnie siedem mandatów, która tym samym powiększy swoją reprezentację w PE o sześć miejsc. W wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2019 roku PVV nie zdobyła żadnego mandatu, ale zyskała europosła po wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii i zmianach w liczebności poszczególnych reprezentacji narodowych w PE.

Oficjalne wyniki wyborów w Holandii nie zostaną podane przed niedzielnym wieczorem, gdy głosowanie zakończy się w całej UE.

Frekwencja w wyborach do PE w Holandii wyniosła 47 proc. - o pięć punktów procentowych więcej niż w 2019 roku.

Margines błędu w badaniu exit poll wynosi jeden mandat, co oznacza, że ostatecznie zwycięzcą może jeszcze okazać się przewodząca w przedwyborczych sondażach partia PVV Wildersa.

Czytaj więcej

Powstaje nowa międzynarodówka z udziałem PiS. Budowa kontaktów nie idzie łatwo

Pozostałe mandaty mają obsadzić Partia Ludowa na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD), która zdobyła cztery mandaty, Chrześcijańscy Demokraci i D66 (po trzy mandaty) oraz partia protestu BBB (Ruch Rolnik-Obywatel), która obsadzi prawdopodobnie dwa mandaty. Cztery mniejsze partie uzyskają po jednym mandacie.

Badanie exit poll: Duży wzrost poparcia dla Zielonej Lewicy i Partii Pracy w porównaniu z wyborami parlamentarnymi

Badanie exit poll wskazuje, że poparcie dla PVV, w stosunku do wyborów parlamentarnych z listopada 2023 roku wygranych przez tę partię spadło z 25 do 22 proc. Poparcie dla koalicji Partii Pracy i Zielonej Lewicy wzrosło z 16 do 26 proc.

Założona w 2023 roku partia NSC (Nowa Umowa Społeczna), która obecnie współtworzy rząd z PVV, straciła aż 10 punktów procentowych poparcia w stosunku do wyborów z listopada (wówczas uzyskała 13 proc. poparcia obecnie 3 proc.).

Wynik PVV może być gorszy niż w wyborach do parlamentu krajowego, ponieważ ugrupowanie to popiera wielu eurosceptycznych wyborców — a w tej grupie frekwencja w wyborach do PE jest zazwyczaj niższa.

Wyniki badania podał holenderski nadawca NOS. Sojusz GroenLinks-PvdA zdobył osiem z 31 miejsc, jakie Holandia obsadza w Parlamencie Europejskim.

Partia Wolności Geerta Wildersa znacznie powiększa reprezentację w PE

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala