Zgodnie z artykułem 39 ustawy, regulującym mianowanie i odwołanie ambasadora oraz Stałego Przedstawiciela RP przy UE, ambasadora „mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów”.
Ambasador powoływany przy udziale prezydenta, potem podlega szefowi MSZ
Procedura powołania ambasadora wymaga więc współdziałania prezydenta, szefa MSZ i premiera. Z artykułu wynika, że akt powołania jest zależny od prezydenta podczas gdy kandydatów na stanowiska ambasadorów przedstawia rząd.
Czytaj więcej
Minister Sprawiedliwości Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji ponad 50 ambasadorów RP. - Myślę, że należy wziąć głęboki oddech i usiąść do stołu w ramach konwentu - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Ustawa stanowi też, że kandydatów do objęcia funkcji ambasadora ocenia Konwent Służby Zagranicznej składający się z szefa MSZ (lub wskazanego przez niego członka kierownictwa urzędu), szefa służby zagranicznej, przedstawiciela Kancelarii Prezydenta i przedstawiciela Kancelarii Premiera.