6 marca Sejm przyjął uchwałę „w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015 – 2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego”. Uchwała jest elementem pakietu zmian w prawie przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Adama Bodnara, które mają doprowadzić do cofnięcia zmian w sądownictwie wprowadzonych przez PiS, które uznano za naruszające zasady praworządności.
Co znajduje się w uchwale ws. TK uchwalonej przez Sejm?
W uchwale stwierdzono, że Julia Przyłębska, obecna prezes TK, nie ma uprawnień do kierowania Trybunałem. Ponadto uchwała stanowi, że trzech tzw. sędziów dublerów, czyli sędziów wybranych w miejsce sędziów prawidłowo wybranych przez Sejm VIII kadencji, nie jest sędziami TK (to Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak). W efekcie decyzje Trybunału przyjęte z ich udziałem są obarczona wadą prawną.
„W ocenie Sejmu RP stan niezdolności obecnie funkcjonującego organu do wykonywania zadań TK (...), wymaga ponownej kreacji sądu konstytucyjnego, zgodnie z konstytucyjnymi zasadami oraz przy uwzględnieniu głosu wszystkich sił politycznych szanujących porządek konstytucyjny. Sędziowie odnowionego TK powinni być wybrani z udziałem głosu ugrupowań opozycyjnych. Ustalanie składu osobowego powinno być rozłożone w czasie tak, aby potwierdzić wolę kreacji tego organu w sposób wolny od perspektywy bieżącej kadencji Sejmu i Senatu" - głosi uchwała, która wzywa też wszystkich obecnych sędziów TK do rezygnacji ze stanowisk i włączenie się tym samym w proces zmian w Trybunale.
Obecny skład Trybunału Konstytucyjnego
Za uchwałą zagłosowało 240 posłów, wszyscy obecni na sali posłowie koalicji rządzącej. Przeciw było 197 posłów — wszyscy obecni posłowie PiS, Konfederacji i Kukiz'15.