Czy TVP może zostać zlikwidowana? Członek rządu: Jakaś spółka o tej nazwie musi być

Chcemy rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą prowadzić na konkretnym projekcie, chcemy przedstawić koncepcję- mówił w rozmowie z TVN24 Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, pytany o nową ustawę medialną.

Publikacja: 29.12.2023 07:53

Donald Tusk i Maciej Berek

Donald Tusk i Maciej Berek

Foto: PAP/Leszek Szymański

arb

Berek był pytany o to czy rząd zaprosi prezydenta Andrzeja Dudę do prac nad nową ustawą medialną.

Maciej Berek zapowiada przygotowanie przez rząd projektu ustawy medialnej

- Powiedzieliśmy publicznie, że rozwiązanie sytuacji w mediach publicznych wymaga przedstawienia ustawy, która uporządkuje ten stan. Zacznijmy od tego, że jesteśmy od kilku lat w sytuacji, w której jest niewykonane orzeczenie TK, który kształt rozwiązań ustawowych, który pominął całkowicie KRRIT w kreacji organów spółek radiowych i telewizyjnych, Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją. To jest orzeczenie z 2016 roku, do tej pory niewykonane — podkreślił członek rządu Donalda Tuska.

Czytaj więcej

Skład rządu Donalda Tuska. Kim jest Maciej Berek?

Dopytywany o słowa premiera Tuska mówiącego o gotowości do zaproszenia prezydenta do prac nad ustawą, Berek odparł, że "to zaproszenie pójdzie na dniach".

- Jest kwestią dni, żeby ten projekt był przygotowany, bo chcemy te rozmowy prowadzić na konkretnym projekcie, chcemy przedstawić koncepcję. Minister (kultury Bartłomiej) Sienkiewicz w tej chwili, jak wszyscy wiedzą, jest w środku tych zdarzeń które są związane z decyzjami prawnymi dotyczącymi kształtu spółek radiofonii i telewizji publicznej. Natychmiast po tym będziemy pracować nad takim projektem ustawy — odparł.

Czytaj więcej

Nowy szef TAI mówi o powrocie TVP Info i pasków informacyjnych

Berek przypomniał też, że w momencie zaprzysiężenia rządu Andrzej Duda deklarował gotowość do rozmowy z rządem na różne tematy.

Czy TVP i Polskie Radio mogą zostać zlikwidowane?

Następnie przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów zapytano o stan likwidacji, w jaki minister Sienkiewicz postawił TVP, Polskie Radio i PAP.

- Telewizja Polska i Polskie Radio to spółki prawa handlowego. A przepisy dotyczące spółek mówią, że jeżeli spółka nie ma zapewnionego finansowania, to podmiot, który jest jej właścicielem, jest odpowiedzialny za to, aby zgłosić stan, który może doprowadzić albo do likwidacji, albo do ich restrukturyzacji - odparł.

Czytaj więcej

Ile zarabiają dyrektorzy TAI? Miliony złotych tylko w 2023 roku

Dopytywany czy media publiczne mogą być zlikwidowane, Berek stwierdził, że „nie ma wątpliwości, że w polskim systemie prawnym musi istnieć spółka TVP SA, musi istnieć Polskie Radio”. - Natomiast czy to jest ta spółka, czy kolejny podmiot o tej samej nazwie, to decyzja która będzie podejmowana za chwilę. Jesteśmy teraz w procesie badania stanu finansów, badania bilansu. Zobaczenia jakie są możliwości finansowania tego podmiotu — dodał.

Płacenie abonamentu jest przewidziane jako obowiązek ustawowy, ten system jest wpisany w polskie prawo

Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów

- Niewątpliwie sytuacja, która została wytworzona przez weto prezydenckie, które zablokowało możliwość przekazania dodatkowych środków TVP wytworzyły stan prawny, w którym nie ma w systemie prawnym w tej chwili zapewnionego finansowania tych podmiotów na rok, który się zaczyna na kilka dni — mówił też Berek nawiązując do zawetowania przez prezydenta ustawy okołobudżetowej, która stwarzała możliwość przekazania TVP 3 mld złotych.

Czy wobec stanu likwidacji TVP i Polskiego Radia trzeba płacić abonament?

A czy stan likwidacji TVP i Polskiego Radia zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu?

- Płacenie abonamentu jest przewidziane jako obowiązek ustawowy, ten system jest wpisany w polskie prawo. Stan likwidacji mediów publicznych nie zmienia tego. Abonament jest obowiązkiem opłacania pewnego rodzaju daniny publicznej przewidzianej przez ustawę - odparł Berek.

- Likwidacja jest konstruktem prawnym a nie likwidacją fizyczną - dodał.

Berek był pytany o to czy rząd zaprosi prezydenta Andrzeja Dudę do prac nad nową ustawą medialną.

Maciej Berek zapowiada przygotowanie przez rząd projektu ustawy medialnej

Pozostało 96% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?