Zmiany w TVP jeszcze przed świętami. Reforma obejmie Polskie Radio, PAP i media Orlenu

Pracę ma stracić kilkudziesięciu pracowników telewizji. NIK donosi na jej szefów do prokuratury.

Aktualizacja: 20.12.2023 06:04 Publikacja: 20.12.2023 03:00

Do zmian w TVP ma dojść jeszcze przed świętami

Do zmian w TVP ma dojść jeszcze przed świętami

Foto: AdobeStock

Do zmian w TVP ma dojść jeszcze przed świętami. Jednak – jak ustaliła „Rzeczpospolita” – wielkich czystek w mediach publicznych nie będzie. W telewizji, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej pracę stracą przede wszystkim osoby, które sprzeniewierzały się etyce dziennikarskiej, naruszały zasady rzetelności i obiektywizmu, oraz ci pracownicy, którzy narażali media publiczne na straty finansowe czy wizerunkowe.

Jakie zmiany zajdą w TVP, Polskim Radiu i PAP

– W Telewizji Polskiej to grupa 40–60 pracowników, którzy odpowiadają za zrobienie z niej partyjnej tuby propagandowej – mówi nam jedna z osób, która bierze udział w procesie zmian. I dodaje, że w Polskim Radiu i PAP zmiany mają mieć mniejszą skalę i będą przebiegały wolniej.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Rozliczenia w TVP. Dość biadolenia PiS, nie mylmy sprawców z ofiarami

– Sytuacja w Polskim Radiu jest trudniejsza, ponieważ ośrodki regionalne są autonomiczne, w związku z czym odnowa będzie rozłożona w czasie, ale tam również nie nastąpią całkowite roszady personalne. Raczej pół na pół – wyjaśnia nam jeden z posłów Koalicji Obywatelskiej. – Ale kluczowe jest przywrócenie mediom publicznym zobiektywizowanego charakteru i odpartyjnienie ich, a nie dokonywanie czystek czy przechyłu w drugą stronę – dodaje.

Co z mediami kupionymi przez Orlen

Reforma dotknie również media kupione przez Orlen, czyli Polska Press. Tu zmiany będą jednak zachodzić wolniej i poza Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, kluczową kwestią są „Wiadomości”, główny program informacyjny publicznego nadawcy. Zespołem ma pokierować Paweł Płuska, były reporter „Faktów” TVN. Do TVP przejdzie również część dziennikarzy Polsat News. Z naszych informacji wynika, że do TVP wrócą dziennikarze dobrze kojarzący się widzom, a stację zasilą reporterzy niekojarzeni jednoznacznie z żadną z politycznych stron.  – Przekaz ma być zobiektywizowany, nie zidealizowany – mówi nasz informator.

NIK kieruje zawiadomienie do prokuratury przeciwko TVP

Także we wtorek dwa zawiadomienia do prokuratury przeciwko władzom TVP złożyła Najwyższa Izba Kontroli. To efekt kontroli przeprowadzonej niedawno w telewizji. Zdaniem Izby dochodziło w niej do dużych nieprawidłowości. Zawiadomienie NIK przeciwko władzom Telewizji Polskiej dotyczy niegospodarności i działania na szkodę jej majątku oraz narażenia TVP na straty finansowe. – Złożone zawiadomienia dotyczą m.in. rozliczania umów działalności Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI). W wyniku czynności kontrolnych i zgromadzonych dowodów ustalono okoliczności wskazujące na możliwość nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia ciążących na odpowiedzialnych osobach obowiązków, co – w ocenie Izby – stanowi podstawę do zawiadomienia organów ścigania – stwierdza NIK.

Czytaj więcej

Marian Banaś składa zawiadomienie do prokuratury na TVP

Zdaniem kontrolerów Izby „polityka kadrowo-płacowa i sfera zawierania umów cywilnoprawnych z pracownikami i współpracownikami dotknięte były licznymi i istotnymi, również z finansowego punktu widzenia, nieprawidłowościami. Zaistniały w nich okoliczności wskazujące na przypadki działania w sytuacjach konfliktu interesów i relacji mogących prowadzić do zjawisk korupcjogennych”.

Uchwała sejmowa bez mocy prawnej

We wtorek grupa posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Polski 2050 złożyła w Sejmie projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. Wnioskodawcy wzywają Sejm i „wszystkie organy państwa” do niezwłocznej naprawy sytuacji w TVP.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że „w okresie poprzednich dwóch kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej publiczna radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa całkowicie utraciły swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji i taki stan ma miejsce do dzisiaj”.

Sejm uznaje także, że „stan ten jest nieakceptowany przez większość społeczeństwa, czemu obywatele dali wyraz w wyborach 15 października 2023 r.”. Do działań naprawczych wezwano Skarb Państwa odpowiedzialny za nadzór nad spółką. – Złożyłem wniosek, żeby przejść do drugiego czytania – mówi o uchwale przedstawiciel wnioskodawców Bogdan Zdrojewski (uchwała była procedowana po oddaniu tego wydania „Rzeczpospolitej” do druku). – Nie chcemy wyłączyć TVP, chcemy wyłączyć TVPiS – mówił z mównicy sejmowej Zdrojewski.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda komentuje uchwałę Sejmu ws. mediów publicznych. Wysłał pismo do marszałka Sejmu

Głos w sprawie projektu uchwały zabrał prezydent Andrzej Duda. „Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań” – napisał w liście wysłanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

TVP bojkotuje konferencję Donalda Tuska

Tymczasem w odpowiedzi na uchwałę większości sejmowej TVP Info w trakcie konferencji premiera Donalda Tuska pokazała specjalną czarną planszę z napisem: „Tu miała być transmisja konferencji Premiera Donalda Tuska”.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Bydgoszczy orzekł, że TVP ma przeprosić Krzysztofa Brejzę, posła Koalicji Obywatelskiej, za publikację zmanipulowanych prywatnych wiadomości wykradzionych przy pomocy Pegasusa. Sąd orzekł także wypłatę 200 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia na rzecz posła KO, a także obowiązek publikacji przeprosin na portalu TVP Info, ale też takich portalach jak wPolityce, Niezależna czy Fronda.

Plan nowej władzy jest taki, żeby dokonać głęboko idących zmian w mediach państwowych. Część polityków koalicji rządzącej uważa, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz za długo ze zmianami czeka.

Do zmian w TVP ma dojść jeszcze przed świętami. Jednak – jak ustaliła „Rzeczpospolita” – wielkich czystek w mediach publicznych nie będzie. W telewizji, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej pracę stracą przede wszystkim osoby, które sprzeniewierzały się etyce dziennikarskiej, naruszały zasady rzetelności i obiektywizmu, oraz ci pracownicy, którzy narażali media publiczne na straty finansowe czy wizerunkowe.

Jakie zmiany zajdą w TVP, Polskim Radiu i PAP

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Hołownia po spotkaniach w Ankarze. Polska liczy na wojskową współpracę z Turcją
Polityka
Powódź w Polsce. Bogdan Zdrojewski: W niektórych miejcach zrobiono za mało, w niektórych - za dużo
Polityka
Prokuratura wznawia dochodzenie w sprawie „plecaków Beaty Kempy”
Polityka
Beata Kempa została nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Rewolucja informatyczna w Senacie. Będą nowe maszynki dla senatorów