Kiedy powołanie nowego rządu? Donald Tusk i Szymon Hołownia uzgodnili szczegóły. "Mamy plan"

Podczas spotkania marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) i kandydat na premiera Donald Tusk (PO) ustalili, kiedy - w przypadku nieuzyskania wotum zaufania przez gabinet Mateusza Morawieckiego - Sejm ma wybrać premiera, a premier ma wygłosić exposé. - Zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia, tak jak pan prezydent sugerował - powiedział Tusk.

Aktualizacja: 01.12.2023 13:14 Publikacja: 01.12.2023 12:18

Przewodniczący PO Donald Tusk i marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej po spot

Przewodniczący PO Donald Tusk i marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Sejmie

Foto: PAP/Albert Zawada

zew

Liderzy Platformy Obywatelskiej i Polski 2050 spotkali się w piątek w Sejmie. Rozmowa rozpoczęła się tuż po godz. 10:00. Przed godz. 12:00 politycy ogłosili mediom, o czym rozmawiali.

- Spotkaliśmy się dzisiaj, żeby porozmawiać przede wszystkim o tym, co wydarzy się w Sejmie 11 i 12 grudnia, co Sejm może w tej sprawie zrobić, żeby proces zrealizowania woli wyborców z 15 października po dwóch miesiącach wreszcie płynnie wszedł w życie - powiedział Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Sondaż: Nowy lider rankingu zaufania. Polacy przestają ufać prezydentowi

- Mamy plan. Mam nadzieję, że będziemy w stanie go zrealizować - oświadczył marszałek Sejmu. - Poza tym, tworzy się rząd. Jesteśmy liderami dwóch ugrupowań politycznych, więc tematów z tym związanych do rozmowy też wiele się znajdzie - dodał.

Donald Tusk: Szymon Hołownia będzie podejmował decyzje

- Pan marszałek zaproponował scenariusz, który z całą pewnością ułatwi wszystkim skuteczne, efektywne powoływanie nowego rządu wszystkim, włączywszy w to pana prezydenta i jego rolę w tym procesie - powiedział z kolei Donald Tusk.

- 11 grudnia będziemy wysłuchiwali pana premiera Morawieckiego z jego propozycjami dla jego rządu. Uśmiecham się, ale znacie państwo okoliczności pracy rządu Morawieckiego dzisiaj - zaznaczył.

Czytaj więcej

Komisja ds. Pegasusa. Poseł Konfederacji: Wiemy, że politycy byli podsłuchiwani. Doszło do przestępstw

- Jeśli czas pozwoli 11 grudnia, to 11 grudnia także dokonamy wyboru nowego premiera, jeśli zgodnie z przewidywaniami Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania - ogłosił. - Te decyzje będzie podejmował pan marszałek - zastrzegł.

Kiedy powstanie rząd Donalda Tuska?

- Chcielibyśmy - też ze względu na rangę tych zdarzeń - żeby to odbywało się w dzień albo najpóźniej wieczorem, a niekoniecznie w okolicach północy, bo wiemy, ile Polek, Polaków czeka na ten moment ostatecznej zmiany po 15 października - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Jeśli obrady przedłużą się, to będziemy kończyli ten proces 12 grudnia - poinformował.

Czytaj więcej

Kiedy exposé Mateusza Morawieckiego? Rzecznik rządu podał termin

- Tak czy inaczej pan prezydent po powrocie ze Szwajcarii będzie miał możliwość zaprzysiężenia rządu. My na pewno zdążymy z całą tą procedurą - zadeklarował Tusk. - Spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, jeśli czas na to nie pozwoli - 12 grudnia. Exposé nowego premiera - 12 grudnia. Zaprzysiężenie zakładamy - 13 grudnia, tak jak pan prezydent sugerował - przekazał kandydat KO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy na premiera.

- Uważam, że rząd będzie w Polsce zaprzysiężony przez prezydenta 13 grudnia - oświadczył marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia: Exposé i skład Rady Ministrów - głosowanie możliwe 12 grudnia

Szymon Hołownia zaznaczył, że tzw. drugi krok konstytucyjny przy powołaniu nowego rządu nie był jeszcze w Polsce wykorzystywany. Dodał, że krok ten składa się z trzech elementów - wyboru premiera przez Sejm, wygłoszenia rzez premiera exposé i przedstawienia składu Rady Ministrów oraz głosowania nad exposé i składem Rady Ministrów.

- Jeżeli czas pozwoli, chcielibyśmy wyjść już 11 grudnia wieczorem z tej izby ze świadomością, że w Polsce jest premier, któremu legitymację dali wyborcy 15 października. Exposé i skład Rady Ministrów możemy wtedy spokojnie już przegłosować dnia następnego, a jeżeli czas nie pozwoli, to będzie tak, jak pan premier mówił, zrobimy de facto w całości ten drugi krok 12 grudnia - oświadczył marszałek Sejmu.

Donald Tusk: Kto chciałby podnieść rękę na werdykt wyborców, szykowałby sobie polityczne piekło

Szymon Hołownia i Donald Tusk zostali zapytani, czy mają obawy, że w sprawie powołania nowego rządu prezydent może wykorzystać sprawę publikacji raportu z prac komisji ds. badania wpływów rosyjskich, której członkowie zostali w środę odwołani przez Sejm. Komisja rekomendowała, by stanowiska publiczne związane z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa nie były powierzane m.in. Donaldowi Tuskowi.

Tusk ocenił, że "niezależnie od różnych pohukiwań, spekulacji, ryzyka są bardzo niewielkie". - Nie sądzę, żeby panu prezydentowi po głowie chodziły jakieś pomysły, które byłyby politycznym samobójstwem każdego, kto takie pomysły wygłasza - powiedział.

Czytaj więcej

Radosław Fogiel: Propozycje ws. wiatraków? Ustawa pisana pod dyktando lobbystów

- To ludzie zdecydowali w sposób jednoznaczny o tym, kto w Polsce będzie ponosił odpowiedzialność za losy państwa i każdy, kto chciałby podnieść rękę na ten werdykt wyborców, szykowałby sobie polityczne piekło - dodał kandydat KO-TD-NL na premiera. - Polacy są gwarancją tego, że ten proces przebiegnie bardzo regularnie, bez niespodzianek - mówił dodając, że "raporty cząstkowe nie zmienią tej oceny na pewno".

Deklaracja Szymona Hołowni przed spotkaniem z Donaldem Tuskiem

Przed spotkaniem Szymon Hołownia był na konferencji prasowej w Krakowie pytany, czy odbył już z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem spotkanie w sprawie utworzenia nowego rządu w sytuacji, jeśli (czego pewni są politycy KO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy) gabinet premiera Mateusza Morawieckiego nie uzyska w Sejmie wotum zaufania i do utworzenia rządu potrzebny będzie tzw. drugi krok konstytucyjny.

- Jesteśmy umówieni na spotkanie i o tym właśnie będziemy rozmawiać - odparł wówczas marszałek Sejmu zaznaczając, że podjęcie decyzji pozostawia Tuskowi. Szymon Hołownia mówił, że Tusk zdecyduje, czy wygłosi exposé 11 grudnia wieczorem, czy następnego dnia. Jak dodał, głosowanie nad składem Rady Ministrów mogłoby się odbyć 12 grudnia, wieczorem 11 grudnia czy w nocy z 11 na 12 grudnia. Hołownia zastrzegł przy tym, że w omawianym procesie marszałek Sejmu jest wyłącznie stróżem spraw formalnych.

Czytaj więcej

Kto, poza PiS, popiera rząd Morawieckiego? Premier: Nie potrafię powiedzieć

Kiedy exposé Mateusza Morawieckiego, kiedy Donalda Tuska?

Jak wcześniej informował Szymon Hołownia, premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé w Sejmie 11 grudnia o godz. 10:00. O godz. 15:00 tego samego dnia ma odbyć się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Ponieważ, co pokazują dotychczasowe głosowania, większość w Sejmie ma Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, posłowie spodziewają się, że rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania. Jeśli tak się stanie, marszałek Sejmu ma po głosowaniu ogłosić przerwę i oczekiwać na kandydatury zgłoszone w ramach drugiego kroku. Zgodnie z umową koalicyjną większości dotychczasowej opozycji parlamentarnej, kandydatem na premiera KO-TD-NL jest Donald Tusk.

- Z największym prawdopodobieństwem premier wyjdzie z Pałacu Prezydenckiego jako premier 13 (grudnia) - mówił Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia: Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia

Po wyborach 15 października klub PiS liczy 191 posłów, Prawo i Sprawiedliwość może też liczyć na głosy trzech posłów wybranych z list PiS, którzy utworzyli koło Kukiz'15. Większością 248 głosów dysponuje koalicja Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy. W Sejmie jest jeszcze 18-sobowy klub Konfederacji, która deklarowała, że nie poprze ani rządu Mateusza Morawieckiego, ani gabinetu Donalda Tuska.

Rząd Morawieckiego został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 listopada. Z deklaracji prezydenckich ministrów wynika, że rząd Donalda Tuska mógłby zostać zaprzysiężony 13 grudnia. 12 grudnia prezydent będzie przebywał w Szwajcarii.

Liderzy Platformy Obywatelskiej i Polski 2050 spotkali się w piątek w Sejmie. Rozmowa rozpoczęła się tuż po godz. 10:00. Przed godz. 12:00 politycy ogłosili mediom, o czym rozmawiali.

- Spotkaliśmy się dzisiaj, żeby porozmawiać przede wszystkim o tym, co wydarzy się w Sejmie 11 i 12 grudnia, co Sejm może w tej sprawie zrobić, żeby proces zrealizowania woli wyborców z 15 października po dwóch miesiącach wreszcie płynnie wszedł w życie - powiedział Szymon Hołownia.

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Hołownia po spotkaniach w Ankarze. Polska liczy na wojskową współpracę z Turcją
Polityka
Powódź w Polsce. Bogdan Zdrojewski: W niektórych miejcach zrobiono za mało, w niektórych - za dużo
Polityka
Prokuratura wznawia dochodzenie w sprawie „plecaków Beaty Kempy”
Polityka
Beata Kempa została nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Rewolucja informatyczna w Senacie. Będą nowe maszynki dla senatorów