W poniedziałek 13 listopada odbyły się inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu, podczas których wybrano marszałków i wicemarszałków obu izb. W Sejmie kandydatka PiS Elżbieta Witek (marszałek IX kadencji) przegrała walkę o fotel marszałka z Szymonem Hołownią (Polska 2050). Kandydat dotychczasowej opozycji wygrał głosowanie 265 do 193.
Elżbieta Witek - jako jedyna osoba ubiegająca się przed tygodniem o tę funkcję - nie została też przez posłów wybrana na wicemarszałka Sejmu. Była marszałek zdobyła poparcie 193 posłów PiS i 10 - Konfederacji. Politycy dotychczasowej opozycji mówili, że PiS jako największy klub powinien mieć reprezentanta w prezydium Sejmu, ale że nie powinna być nim Elżbieta Witek; krytykowali Witek m.in. w związku z głośną sprawą reasumpcji głosowania w Sejmie w 2021 r.
Czytaj więcej
- Trudno oczekiwać od posłów, że będą popierali na funkcję wicemarszałka osobę, która w poprzednich kadencjach dała się poznać jako ta, która blokuje demokrację - powiedział nowy szef klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń, komentując nieuzyskanie przez Elżbietę Witek miejsca w prezydium Sejmu.
Z kolei przedstawiciele PiS, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele, deklarowali, że klub nie wskaże innej kandydatury w miejsce Witek. Zarzucali większości nierespektowanie zasad demokracji.
Marek Pęk wicemarszałkiem Senatu? Możliwa zmiana
W Senacie marszałkiem została Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), która pokonała kandydata PiS Marka Pęka 66:33. Następnie do prezydium Senatu wybrani zostali Magdalena Biejat (Lewica), Rafał Grupiński (KO) oraz Michał Kamiński (Trzecia Droga). Marek Pęk nie otrzymał wymaganego poparcia. Przed północą odbyło się kolejne głosowanie, a wicemarszałkiem Senatu został też Maciej Żywno (Trzecia Droga).