Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie ma innego scenariusza niż wspólny rząd Trzeciej Drogi z Lewicą i KO

Wierzę, że prezydent uszanuje decyzje wyborców, którzy pierwszy raz wyrazili tak silnie swoją wolę od 1989 roku - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Publikacja: 20.10.2023 20:32

Obywatele jednoznacznie wyrazili się, że chcą odsunięcia PiS-u od władzy - mówi prezes PSL Władysław

Obywatele jednoznacznie wyrazili się, że chcą odsunięcia PiS-u od władzy - mówi prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz.

Foto: PAP/Paweł Topolski

Czego możemy spodziewać się po poniedziałkowym spotkaniu liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy? Czy uzgodnicie wspólne stanowisko przed rozmową z prezydentem Andrzejem Dudą?

Jesteśmy w stałym kontakcie z liderami Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Naszym celem jest stworzenie wspólnego rządu, zgodnie z oczekiwaniami naszych wyborców. Trzeba to zrealizować jak najszybciej. Wierzę, że prezydent uszanuje decyzje wyborców, którzy pierwszy raz wyrazili tak silnie swoją wolę od 1989 roku.

Czego spodziewa się pan po konsultacjach z prezydentem?

Dobrze, że się odbywają. Apelowaliśmy do prezydenta o te konsultacje od razu po wstępnych wynikach wyborów. Będzie to bardzo wyraźny sygnał partii paktu senackiego, że chcemy współtworzyć wspólny rząd. Pamiętajmy, że na te partie zagłosowała zdecydowana większość wyborców. Obywatele jednoznacznie wyrazili się, że chcą odsunięcia PiS-u od władzy. Tu wiele mówi nasze hasło „Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS-u” - Polacy wybrali Trzecią Drogę.

Czy jest scenariusz, w którym Trzecia Droga idzie w koalicji z PiS?

Nie, Trzecia Droga jako demokratyczne ugrupowanie będzie współpracowała z KO i Lewicą. Nie ma tutaj żadnych innych scenariuszy.

Czytaj więcej

PiS szykuje kontrofensywę, prezydent gra we własną grę

O jakie ministerstwa Trzecia Droga będzie starać się w nowym rządzie?

Najważniejsze są dla nas sprawy przedsiębiorców, a więc uporządkowanie systemu podatkowego i prawa gospodarczego. Chcemy także zadbać o ochronę zdrowia, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne. Czyli o wszystko, o czym mówiliśmy w kampanii. Trzeba także docenić ludzi pracy i osoby aktywne. Jednym z naszym pomysłów jest "PIT rodzinny", czyli wspólne rozliczanie się rodziców i dzieci, czy powrót do składki zdrowotnej, którą można odliczyć od podatku. Wyjdziemy z konkretnymi postulatami, które chcemy zrealizować.

Mówi pan o zdrowiu i gospodarce, czy to oznacza, że będziecie chcieli objąć Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia?

Mówię o gospodarce, rodzinie, środowisku i energetyce. Nie mówię tylko o obszarach, za które PSL będzie chciał odpowiadać. Niezależnie od podziału ministerstw w rządzie, niektóre kwestie w dalszym ciągu będziemy stawiać jako nasze podstawowe punkty programowe. Naszą koalicję i działania w rządzie definiuje dwanaście gwarancji, które postawiliśmy na początku kampanii.

Czytaj więcej

Kampania wyborcza pokazała, że niemożliwy jest powrót do polityki z lat 2015-2020

Jakie powinny być trzy pierwsze ustawy nowego rządu?

Po pierwsze, trzeba przywrócić wspólnotę narodową. To główny czynnik bezpieczeństwa, który ma ogromny wpływ na codzienne życie, i to czy jesteśmy bezpieczni. Chcemy przede wszystkim przywrócenia praworządności i uruchomienia środków z KPO. Musimy dać szansę na to, żeby ruszyły inwestycje w Polsce, a to uda się tylko wtedy gdy wyhamujemy inflacje. To nie zawsze będą działania związane z ustawami. Osobiście jestem przeciwny jakiejkolwiek biegunce legislacyjnej. Jednym z pomysłów, są ulgi dla przedsiębiorców, żeby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i wyraźnie postawić na inwestycje.

O jakie stanowisko będzie się pan ubiegał w nowym rządzie?

Sprawa stanowisk nie jest dla mnie kluczowa. Mam już swoje doświadczenie w rządzie. Wiem, że w decyzjach, które zapadają najważniejsze są sprawy, które trzeba dopilnować. Choćby sprawa pozycji Polski w UE, czy bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne. To są rzeczy, które przyświecają nam w negocjacjach. Obszarów odpowiedzialności w rządzie jest bardzo dużo. Dlatego też odpowiednio podzielimy się pracą i będziemy współpracować.

KO i Lewica są za aborcją do 12 tygodnia ciąży i przeciwko pomysłowi referendum w tej sprawie zgłaszanemu przez Trzecią Drogę, czy widzi pan pole do porozumienia z koalicjantami w tej kwestii?

Zawsze będziemy szukać tego co nas łączy. Sprawy, o których mówiłem wcześniej to kwestie, które nas łączą i na pewno mają dużą wartość dla obywateli. W kwestiach światopoglądowych każdy klub ma własną wrażliwość. Każdy poseł i posłanka naszego klubu ma wolność decydowania w tych kwestiach.

Czyli nie będzie dyscypliny partyjnej w Trzeciej Drodze ws. aborcji?

U nas nigdy takiej nie było. Jest to dla nas bardzo ważne, bo jesteśmy bardzo przywiązani do wolności związanej ze sprawowanym mandatem. W kampanii wyborczej jasno mówiliśmy o tym jakie są nasze poglądy.

Donald Tusk w przyszłym tygodniu jedzie do Brukseli załatwić środki z KPO dla Polski. Uda mu się?

Trzecia Droga, KO i Lewica zrobią wszystko, żeby przywrócić praworządność i uruchomić środki z KPO.

Lista posłów i senatorów w "Rzeczpospolitej"

W poniedziałek w papierowym wydaniu „Rzeczpospolitej” załączamy dodatek „Posłowie i senatorowie”. „Rzeczpospolita” drukuje listę 460 posłów i 100 senatorów wybranych w wyborach powszechnych 15 października.


Czego możemy spodziewać się po poniedziałkowym spotkaniu liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy? Czy uzgodnicie wspólne stanowisko przed rozmową z prezydentem Andrzejem Dudą?

Jesteśmy w stałym kontakcie z liderami Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Naszym celem jest stworzenie wspólnego rządu, zgodnie z oczekiwaniami naszych wyborców. Trzeba to zrealizować jak najszybciej. Wierzę, że prezydent uszanuje decyzje wyborców, którzy pierwszy raz wyrazili tak silnie swoją wolę od 1989 roku.

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?