6 października poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Czy dostanie ją Wołodymyr Zełenski?

Laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla poznamy 6 października. Nagroda przyznawana jest, zgodnie z intencją szwedzkiego przemysłowca, Alfreda Nobla, wynalazcy dynamitu, "osobie, która zrobiła najwięcej na rzecz rozwoju braterstwa między narodami, zniesienia lub redukcji stałych armii oraz organizowania i promowania kongresów pokojowych”.

Publikacja: 29.09.2023 10:25

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

arb

Kandydatów do Nargody mogą zgłaszać m.in. członkowie rządów i parlamentów, głowy państw, profesorowie uczelni wyższych i byli laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla 2023: 351 nominowanych do nagrody

Na tegorocznej liście nominowanych ma znajdować się 351 nazwisk, ale pełna lista może zostać ujawniona dopiero po 50 latach.

Faworytami bukmacherów na nagrodę są, w tym roku, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny, chociaż zdaniem ekspertów żaden z nich nie ma szansy na nagrodę.

Czytaj więcej

Rosja: Laureat Nagrody Nobla na liście "zagranicznych agentów"

Zełenski prawdopodobnie nie otrzyma nagrody dlatego, że jest przywódcą kraju w stanie wojny. Z kolei szanse Nawalnego na nagrodę zmniejsza to, że trafiła ona do Rosjanina - Dmitrija Muratowa, dziennikarza, redaktora naczelnego niezależnej "Nowej Gaziety".

Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Norweski Komitet Noblowski, który składa się z pięciu osób wyznaczanych przez norweski parlament. Członkami Komitetu są często emerytowani politycy. Na czele obecnego Komitetu stoi jednak prawnik.

Kandydatów nominować można do 31 stycznia. Z kolei członkowie Komitetu mogą wskazywać swoich kandydatów najpóźniej przed pierwszym posiedzeniem Komitetu w lutym.

Następnie członkowie omawiają wszystkie kandydatury i tworzą krótką listę kandydatów do nagrody. Następnie swoją opinię wyrażają stali doradcy Komitetu i inni eksperci.

Czytaj więcej

Czego Wołodymyr Zełenski nie przywiezie na Ukrainę z USA?

Komitet spotyka się co miesiąc, by omówić nominacje. Decyzję podejmuje na ostatnim posiedzeniu przed ceremonią, na początku października.

Komitet najczęściej chce osiągnąć konsensus jeśli chodzi o wybór. Jeśli nie jest w stanie, podejmuje decyzję większością głosów.

Co otrzymuje laureat Pokojowej Nagrody Nobla?

Ostatni raz członek Komitetu odszedł w proteście przeciw decyzji w 1994 roku, gdy Nagrodę Nobla otrzymał Jasser Arafat, lider Palestyńczyków i Szimon Peres oraz Icchak Rabin.

Wiadomo, że w tym roku wśród nominowanych jest Greta Thunberg, aktywistka klimatyczna, uwięziony rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza i chiński aktywista, Peng Lifa.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla otrzymuje medal, dyplom i 11 mln szwedzkich koron (994 tys. dolarów).

Decyzję o tegorocznym laureacie poznamy 6 października o godzinie 11:00 czasu polskiego.

Kandydatów do Nargody mogą zgłaszać m.in. członkowie rządów i parlamentów, głowy państw, profesorowie uczelni wyższych i byli laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla 2023: 351 nominowanych do nagrody

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu
Polityka
Nietypowa próba rakietowa Korei Północnej. Pociski spadły na terytorium kraju
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Brandenburgia przed wyborami. Los kanclerza Scholza zależy od wyniku AfD?