Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 29 maja wygłosił oświadczenie w Pałacu Prezydenckim, informując o podpisaniu ustawy o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Dodał, że skieruje ją w tzw. trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Cztery dni później Duda zapowiedział skierowanie do Sejmu nowelizacji ustawy.
Przeciwko ustawie konsekwentnie protestuje opozycja, która określa przepisy mianem „lex Tusk” i mówi, że ustawa jest niezgodna z konstytucją oraz wprowadza sąd kapturowy.
Czytaj więcej
W piątek prezydent Andrzej Duda zapowiedział skierowanie do Sejmu nowelizacji ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, nazywanej "lex Tusk". Oto lista zmian, jakie w ustawie chce wprowadzić głowa państwa.
- Sądzę, że prezydent wziął pod uwagę, jak wiele kłamliwych opinii na rzecz tej ustawy było na świecie i że trzeba dokonać kroku, jakby ucieczki do przodu, bo niezależnie od faktów po prostu Polska została obarczona mnóstwem bezpodstawnych oskarżeń, w związku z tym prezydent uznał, że właściwsze będzie zmodyfikowanie formatu prac (komisji) - komentował w niedzielę decyzje prezydenta jego doradca, prof. Andrzej Zybertowicz.
- Nawet jeśli ktoś na nasz temat uporczywy mówi nieprawdę, ale ten głos spotyka się z szerokim rezonansem, (to) wytwarza pewne fakty społeczne, które mogą być dla Polski niekorzystne - tłumaczył gość programu „Kawa na ławę” w TVN24.