Najbliższe wybory parlamentarne, zgodnie z konstytucją, będą musiały odbyć się (jeśli nie dojdzie do skrócenia kadencji parlamentu) 15 października, 22 października, 28 października lub 5 listopada.
Z sondaży publikowanych w ostatnich tygodniach wynika, że PiS prawdopodobnie wygra wybory, ale nie zdobędzie w nich bezwzględnej większości pozwalającej mu na sformowanie samodzielnego rządu większościowego. Z niektórych sondaży wynika, że PiS będzie mógł zbudować większość parlamentarną w koalicji z Konfederacją. Inne wskazują, że szanse na większość mają cztery partie opozycji, deklarujące, że będą współpracować po wyborach - KO, Nowa Lewica, PSL i Polska 2050. Wszystkie te cztery opozycyjne partie dziś wykluczają ewentualną koalicję powyborczą z PiS.
Czytaj więcej
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - ewentualny rząd PiS z Konfederacją byłby lepszy, taki sam czy gorszy niż obecny rząd.
PiS wygrał wybory parlamentarne w 2015 i 2019 roku, za każdym razem zdobywając bezwzględną większość miejsc w parlamencie. W 2015 roku uzyskał 37,58 proc. głosów, w 2019 - 44,56 proc. głosów - za każdym razem przełożyło się to na 235 mandatów w Sejmie.
Na czele pierwszego rządu PiS, sformowanego po wyborach w 2015 roku, stanęła Beata Szydło, którą w grudniu 2017 roku na stanowisku premiera zastąpił wicepremier w jej rządzie, Mateusz Morawiecki. Przez pewien czas Szydło pełniła funkcję wicepremiera w rządzie Morawieckiego, po czym odeszła do Parlamentu Europejskiego (Szydło zdobyła mandat europosłanki w wyborach z maja 2019 roku).