Niemcy uznają Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

Niemiecki parlament uznał za ludobójstwo klęskę głodu na Ukrainie w latach 30. ubiegłego wieku, wywołaną przez Józefa Stalina. Pojawia się to po tym, jak Ukraina ostrzegła, że Rosja stosuje podobną taktykę w trwającej wojnie.

Publikacja: 30.11.2022 19:25

Niemcy uznają Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 280

Członkowie Bundestagu przyjęli w środę uchwałę uznającą głód milionów Ukraińców pod rządami sowieckiego przywódcy Józefa Stalina za ludobójstwo.

W uchwale zapisano, że Hołodomor stanowi "zbrodnię przeciwko ludzkości".

"Odpowiedzialne za nie było polityczne kierownictwo Związku Radzieckiego pod wodzą Józefa Stalina" - pojawiło się w uchwale.

Trzy partie w koalicji rządzącej kanclerza Olafa Scholza, Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci, jak również główna opozycja Chrześcijańscy Demokraci i Unia Chrześcijańsko-Społeczna, wszystkie głosowały za uchwałą w Bundestagu.

Czym był Hołodomor?

Ukraińskie określenie śmierci około czterech milionów obywateli w czasie klęski głodu w latach 1932-33 jako Hołodomor oznacza w przybliżeniu śmierć głodową.

W 2006 roku parlament ukraiński uznał Hołodomor za ludobójstwo.

W listopadzie 1932 roku Józef Stalin wysłał policję, aby zarekwirowała całe zboże i zwierzęta gospodarskie z nowo skolektywizowanych ukraińskich gospodarstw, w tym nasiona potrzebne do zasadzenia następnych zbiorów. Doprowadziło to do śmierci milionów ludzi.

Czytaj więcej

Zełenski nie wierzy w możliwość użycia przez Putina broni jądrowej

Rosja kategorycznie odrzuca opinię, że było to ludobójstwo, twierdząc, że to nie tylko Ukraińcy, ale także Rosjanie, Kazachowie, Niemcy i inni byli ofiarami wielkiego głodu w Związku Radzieckim na początku lat 30-tych.

Wojna Rosji na Ukrainie

W weekend prezydent Wołodymyr Zełenski zarzucił, że Rosja stosuje dziś podobną taktykę w swojej wojnie na Ukrainie.

- Kiedyś chcieli nas zniszczyć głodem, teraz - ciemnością i zimnem - napisał w serwisie Telegram. "Nie da się nas złamać" - zapowiedział ukraiński prezydent.

Rosja atakuje w ostatnich tygodniach w krytyczną infrastrukturę na Ukrainie. Wywołało to powszechne przerwy w dostawie prądu.

Przegłosowania w Bundestagu uchwała wzywa niemiecki rząd do działania przeciwko "wszelkim próbom rozpowszechniania jednostronnej rosyjskiej narracji historycznej'' i do dalszego wspierania Ukrainy jako ofiary obecnej wojny.

Jak podaje Muzeum Hołodomoru w Kijowie, do tej pory 16 państw oprócz Ukrainy uznało klęskę głodu za ludobójstwo: Australia, Ekwador, Estonia, Kanada, Kolumbia, Gruzja, Węgry, Łotwa, Litwa, Meksyk, Paragwaj, Peru, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone i Watykan.

Członkowie Bundestagu przyjęli w środę uchwałę uznającą głód milionów Ukraińców pod rządami sowieckiego przywódcy Józefa Stalina za ludobójstwo.

W uchwale zapisano, że Hołodomor stanowi "zbrodnię przeciwko ludzkości".

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu
Polityka
Nietypowa próba rakietowa Korei Północnej. Pociski spadły na terytorium kraju
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Brandenburgia przed wyborami. Los kanclerza Scholza zależy od wyniku AfD?