Czytaj więcej
2 sierpnia w Tajpej wylądował samolot ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi - była to pierwsza amerykańska wizyta tak wysokiego szczebla na Tajwanie od 1997 roku, gdy na wyspie przebywał ówczesny spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich. Przeciwko wizycie zdecydowanie protestowały Chiny.
Biała księga Chin w sprawie stanowiska w kwestii Tajwanu pojawiła się kilka dni po bezprecedensowych chińskich ćwiczeniach wojskowych przeprowadzonych dzień po zakończeniu wizyty spikerki Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, w Tajpej. W czasie ćwiczeń okręty i samoloty z Chin wielokrotnie przekraczały tzw. linię mediany na wodach Cieśniny Tajwańskiej, która nieformalnie dzieli wody Cieśniny na część chińską i tajwańską, zaś wiele z wystrzelonych przez Chiny w czasie ćwiczeń pocisków balistycznych spadło do morza u wybrzeży Tajwanu.
Władze w Tajpej odrzucają zwierzchność Pekinu głosząc, że mieszkańcy Tajwanu sami powinni decydować o swojej przyszłości.
Czytaj więcej
W odpowiedzi na wizytę spikerki Izby Reprezentantów na Tajwanie Chiny ogłosiły sankcje na Nancy Pelosi i jej najbliższą rodzinę.
W poprzednich dwóch białych księgach (z lat 1993 i 2000) Chiny deklarowały, że nie wyślą wojsk ani personelu administracyjnego w celu stacjonowania na Tajwanie po osiągnięciu zjednoczenia. Agencja Reutera podaje, że stanowisko to - mające upewnić Tajwan, że będzie cieszył się autonomią po tym, jak stanie się specjalnym regionem administracyjnym Chin - nie pojawiło się w najnowszej wersji dokumentu.