Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się 3 kwietnia. Według jednego z ostatnich sondaży, rządzący Fidesz premiera Viktora Orbána ma wśród zdecydowanych wyborców przewagę 3 pkt. proc. nad blokiem zjednoczonej opozycji, której kandydatem na szefa rządu jest burmistrz Hódmezővásárhely, Péter Márki-Zay.
"Niezależna polska organizacja prawna Ordo Iuris rozpoczyna misję obserwacyjną wyborów na Węgrzech" - oświadczył w niedzielę rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. "W obliczu rosnących obaw o bezstronność, uczciwość Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, celem misji jest przywrócenie zaufania publicznego do procesów wyborczych i obserwatorów międzynarodowych" - dodał.
Jak informował Instytut Ordo Iuris, 16 marca 2022 r. powołano Międzynarodową Misję Obserwacyjną, zorganizowaną w ramach Instytutu Ordo Iuris i Collegium Intermarium (to warszawska uczelnia związana z Ordo Iuris). Instytut podał, że misja została wysłana na wybory parlamentarne na Węgrzech. W komunikacie czytamy, że obowiązki obserwatorów pełnią od 24 marca przedstawiciele akademickich instytutów badawczych, think tanków, organizacji społecznych, prawnicy i dziennikarze z pięciu krajów europejskich (Polski, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii i Ukrainy). W anglojęzycznej wersji komunikatu zastrzeżono, że przedstawiciele z Ukrainy z uwagi na agresję Rosji na ich kraj wzięli udział jedynie w przygotowawczej fazie misji.
W nadchodzących dniach członkowie misji mają odbywać spotkania i konsultacje oraz przeprowadzić badania terenowe, "aby dowiedzieć się więcej o węgierskich wyborach i uzyskać pełny obraz systemu wyborczego, korzystając ze wszystkich odpowiednich źródeł". "O informacje dotyczące oceny sytuacji mediów i debaty publicznej obserwatorzy zwrócą się m.in. do organizacji pozarządowych i wiodących mediów" - podano.