Kolejne osoby publiczne, które podejrzewają, że ich telefony były podsłuchiwane za pomocą Pegasusa, chcą mieć tego pewność i zwracają się do spółki informatycznej w Kanadzie, aby zbadała ich telefony. Po mec. Romanie Giertychu, którego telefon miał być w 2019 r. zhakowany 18 razy, o sprawdzenie zwrócił się były szef CBA Paweł Wojtunik (co przyznał w „GW"). Politycy opozycji, których Giertych zachęcał do weryfikacji, z dystansem podchodzą do tego pomysłu.
– Mnie wydaje się to mało poważne – mówi nam wysoko postawiony polityk Platformy.
Tymczasem AP ujawniła w czwartek wieczorem, że w 2019 roku telefon Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy. Obecny senator PO prowadził wówczas kampanię Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi.
Służby lubią podsłuchy
Katalog przestępstw, w których dozwolony jest legalny podsłuch, jest bardzo szeroki. Legalna kontrola operacyjna, na którą zgodę musi wyrazić sąd, może trwać trzy miesiące, a maksymalnie rok. Bez zgody (a więc i bez śladu) służby mogą podsłuchiwać do pięciu dni – jeśli nie uzyskują zgody sądu – materiały muszą zniszczyć. W ub. roku aż o 20 proc. wzrosła liczba kontroli operacyjnych, w tym o ponad 700 więcej w tzw. trybie niecierpiącym zwłoki, czyli za zgodą prokuratora, ale bez zgody sądu. Co ważne – sądu nie interesuje narzędzie do inwigilacji.
Czytaj więcej
Telefon komórkowy senatora Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy w 2019 roku, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi - informuje agencja AP.