"'Memoriał' – od samego swego powstania – w oczach świata zyskał rangę sumienia współczesnej Rosji. Jego dzieło – w poszukiwaniu prawdy historycznej i w obronie praw człowieka – ma wymiar międzynarodowy; w niektórych pracach uczestniczyliśmy osobiście. Kilkukrotnie „Memoriał” nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla" - piszą do światowej opinii publicznej podpisani pod listem otwartym w obronie Stowarzyszenia.
Czytaj więcej
Do Sądu Najwyższego Rosji trafił wniosek o likwidację Stowarzyszenia Memoriał.
Sygnatariusze listu wymieniają zasługi, jakie "Memoriał" w ciągu ponad 30 lat swojego istnienia wniósł do wiedzy o represjach i łamaniu praw człowieka przez władze byłego ZSRR, ale także obecnej Rosji. Podkreślają też udział Stowarzyszenia w odkrywaniu prawdy o „polskiej operacji NKWD”, zbrodni katyńskiej i innych masowych represjach.
Autorzy listu wyrażają solidarność z twórcami "Memoriału" - "pod skrzydłami największych postaci „Memoriału” wyrosło nowe pokolenie, które poprzez swoje moralne wybory będzie dalej nieść pamięć o postawach dysydentów".
"Dobro powszechne rodzi się nie z dominacji jednych nad drugimi, lecz z dialogu, o który „Memoriał” zawsze zabiegał. Liczymy, że w rocznicę końca I wojny światowej wolność do pamięci zwycięży nad politycznymi zakusami – w imię światowego pokoju" - czytamy w liście otwartym.