“Rzeczpospolita” poznała szczegóły nowelizacji, która powołuje też m.in. krajowy Fundusz Cyberbezpieczeństwa oraz zmienia organizację krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wkrótce trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a po przyjęciu przez rząd - do Sejmu. Wejście w życie ustawy odblokuje proces budowy polskiej sieci 5G oraz aukcji na częstotliwości.
Czytaj więcej
Sieć piątej generacji działa już w ponad 1,5 tys. aglomeracji na świecie. Z jej możliwości coraz bardziej korzystają rodzime innowacyjne spółki.
Zgodnie z zapisami ustawy, spółka Polskie 5G zostanie powołana przez wyznaczonego wcześniej operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa, który będzie dostarczać usługi informatyczne najważniejszym organom władzy centralnej i nie tylko. Operator powoła też spółkę kapitałową “Polskie 5G”, która będzie operatorem 5G na częstotliwościach 703 – 733 MHz oraz 758 – 788 MHz. To umocowanie jest istotne ze względów strategicznych i międzynarodowych. Operator strategiczny ma powołać spółkę Polskie 5G razem z PFR (Polskim Funduszem Rozwoju) oraz zaprosić do niej operatorów komercyjnych.
W ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy rząd ma wyznaczyć operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), a ten w ciągu 60 dni od wyznaczenia - powołać spółkę Polskie 5G - czyli najpóźniej do marca 2022 roku. Aukcja na 5G w Polsce została unieważniona w 2020 roku.