Do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło została powołana w kwietniu tego roku.
Wraz z Beatą Szydło minister Piotr Gliński powołał Bogdana Bartnikowskiego, dr. hab. Grzegorza Berendta, prof. dr hab. Tomasza Gąsowskiego, prof. Edwarda Kosakowskiego, prof. dr hab. Stanisława Krajewskiego, dr Marka Lasotę, ks. dr. hab. Jana Nowaka, Krystynę Oleksy i europosłankę PiS, byłą premier Beatę Szydło. Rada, wybierana na 4 lata, jest organem doradczym dyrektora placówki, kontroluje działalność muzeum i sprawozdania przygotowywane przez jego dyrekcję.
Zaraz po powołaniu Rady z zasiadania z niej zrezygnował prof. Krajewski. Swoją decyzję uzasadnił upolitycznieniem rady poprzez powołanie w jej skład byłej premier. Po Stanisławie Krajewskim zrezygnowało jeszcze kilku członków Rady.
Wkrótce potem w liście do premiera Morawieckiego przeciwko tej nominacji zaprotestowały rodziny byłych więźniów. Inna grupa wystąpiła w jej obronie.
Czytaj więcej
Do premiera Mateusza Morawieckiego trafił list wysłany przez rodziny i byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. W piśmie wyrażają sprzeciw wobec powołania Beaty Szydło do Rady Naukowej Muzeum Auschwitz - informuje Onet.pl