O takich działaniach poinformowali prezes IPN dr Karol Nawrocki i zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski. Nawrocki wspomniał o „zdynamizowaniu odpowiedzialności" i „wprowadzeniu sprawiedliwości transformacyjnej". Zapowiedział uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów, którzy w stanie wojennym złamali prawo.
Z kolei prokurator Pozorski zapowiedział analizę postępowań przygotowawczych z lat 80. i ocenę decyzji procesowych ówczesnych prokuratorów i sędziów m.in. w zakresie stosowania aresztu. W pierwszym rzucie mają zostać przeanalizowane 143 wyroki.
Czytaj więcej
Śledztwo IPN dotyczące wydarzeń Czerwca '56 w Poznaniu na finiszu.
Nawrocki podał przykład takiego wyroku. – Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni w 1982 roku skazał na dwa lata więzienia maszynistę lokomotywy spalinowej w Porcie Gdańsk, który uruchomił na minutę sygnał dźwiękowy, czym – zdaniem sądu – publicznie nawoływał do strajku – powiedział prezes IPN.
Pozorski przypomniał, że w okresie obowiązywania stanu wojennego, z przyczyn politycznych, sądy powszechne skazały 1685 osób, w tym 979 na podstawie dekretu o stanie wojennym. Z kolei sądy wojskowe skazały 5681 osób, natomiast kolegia do spraw wykroczeń ukarały 207 692 osoby, w tym karą aresztu 6384.