Jak wygląda w Lublinie sytuacja komunikacji miejskiej?
Dzięki funduszom europejskim zrealizowaliśmy duże programy komunikacyjne warte ponad miliard zł. Mamy największy system trolejbusowy w Polsce, kupujemy autobusy elektryczne. Już dziś spełniamy stawiany przez ustawę próg elektromobilności. Do 2028 roku ma to być 30 proc., taboru, my już jesteśmy na tym poziomie.
Niestety dochody z komunikacji miejskiej są niższe niż prognozy...
Pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny spowodowały, że mieszkańcy mniej się przemieszczali, a w trosce o bezpieczeństwo przesiedli się do swoich samochodów. Dlatego przychody z komunikacji miejskiej spadły i to znacznie. W Lublinie dotychczas kształtowały się na poziomie ponad 50 proc. ogólnych kosztów funkcjonowania, a teraz jest to ok. 30 proc. Wielu mieszkańców miast przesiadło się na rowery.
Czytaj więcej
Jest zapowiedź, że będą określone kryteria. To nie zastępuje nam utraty pieniędzy, która powstanie w wyniku wprowadzenia „Polskiego Ładu”. Pierwsze wyliczenia pokazują, że Białystok straci 89 mln złotych. Ale już kolejne, te które podało Ministerstwo, to 120 mln złotych – mówi o finansowych skutkach wprowadzenia „Polskiego Ładu” dla Białegostoku prezydent Tadeusz Truskolaski, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich.