Sprawdź, co z dzieckiem
Resort finansów zapewnia, że w udostępnionym przez skarbówkę e-PIT znajdzie się kwota ulgi na dziecko – na podstawie zeznania z poprzedniego roku.
– Może to jednak wprowadzić podatnika w błąd. Fiskus przenosi bowiem ulgę z zeszłego roku, ale nie wie, jak rodzice chcą ją teraz podzielić. Nie wie też, czy dziecko po osiągnięciu pełnoletności kontynuuje naukę i rodzic ma nadal prawo do odliczenia. Trzeba więc sprawdzić, czy to, co wpisali w zeznaniu urzędnicy, pokrywa się z rzeczywistością – radzi Grzegorz Gębka.
– Generalnie e-PIT nie będzie się jakoś bardzo różnić od zwykłego, dostępnego w systemie e-Deklaracje formularza. Plusem są na pewno wpisane kwoty zaliczek, z reguły jednak w e-PIT nie będzie tej za grudzień, ryczałtowcy mogą ją bowiem przekazywać aż do 2 marca. Poza tym większość podatników wie przecież, ile wpłaciła do urzędu. Specjalnie więc im pracy przy wypełnianiu zeznania nie ubędzie – podsumowuje Grzegorz Gębka.
e-PIT nie dostaną wynajmujący, którzy mają dodatkowo przychody z działalności gospodarczej. Na pomoc skarbówki nie mają też co liczyć ci, którzy najem rozliczają w firmie. Ministerstwo Finansów nie zdążyło się przygotować do wypełniania zeznań dla przedsiębiorców, tłumacząc to „zmianami w otoczeniu legislacyjnym". Szerzej pisaliśmy o tym w „Rz" z 9 stycznia.
W tym roku zmieniły się terminy rozliczeń. Zeznania składa się od 15 lutego, kiedy to skarbówka udostępni e-PIT.
Ostateczny termin na złożenie zeznania dla ryczałtowców to 2 marca. Osoby rozliczające się według skali mają zaś czas do 30 kwietnia.