Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał negatywną interpretację, ponieważ nie zostały spełnione warunki korzystania z ulgi. Zaznaczył, że obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy pozwalają odliczyć 53 tys. zł z tytułu przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych w należących do podatnika budynkach. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia od podatku. Warunkiem jest zakończenie przedsięwzięcia w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (DzU z 2018 r., poz. 2489). Obejmuje materiały budowlane i urządzenia, jak m.in. pompa ciepła, kolektor słoneczny i ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem i montażem. Z ulgi skorzystać mogą osoby płacące PIT według skali, podatek liniowy 19 proc. oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Dyrektor KIS zaznaczył, że odliczenie dotyczy wyłącznie budynków już wybudowanych. W przypadku nowo budowanego domu (w momencie ponoszenia wydatków) podatnik nie jest właścicielem budynku, lecz nakładów, które prowadzą do jego powstania.
Wnioskodawczyni nie ma prawa do odliczenia wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (tj. wydatków na pompę ciepła i panele fotowoltaiczne), które zostały poniesione w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie – napisał w interpretacji dyrektor KIS.
Numer i terpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.11.2020.2.DJ