Innowacje z przywilejami
Okazuje się jednak, że wielu milionerów go uniknie. Także tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Chodzi o mających własny biznes twórców. Głównie programistów, ale także przedsiębiorców, którzy zarabiają na wynalazkach, wzorach przemysłowych i użytkowych czy produktach leczniczych.
Spójrzmy na niedawną interpretację skarbówki. Wystąpił o nią informatyk, który prowadzi działalność gospodarczą. Zajmuje się tworzeniem autorskiego innowacyjnego oprogramowania. Zarabia na sprzedaży licencji na jego użytkowanie. Dochody z tego tytułu rozlicza preferencyjną 5-proc. stawką PIT (jest to tzw. ulga Ip Box). Czy musi od nich zapłacić daninę solidarnościową? Twierdzi, że nie, ponieważ nowy podatek nie obejmuje dochodów z działalności innowacyjnej.
Co na to fiskus? Potwierdził, że takich dochodów nie uwzględnia się przy liczeniu daniny solidarnościowej (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0112-KDIL2-1.4011.110.2019. 1.AMN).
– To bardzo korzystne stanowisko dla przedsiębiorców prowadzących innowacyjną działalność. Od dochodu z praw własności intelektualnej płacą tylko 5-proc. podatek, na dodatek nie obejmuje ich danina solidarnościowa – mówi Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC. Dodaje, że oprócz tej grupy przedsiębiorców danina solidarnościowa nie obejmie też rentierów, czyli osób mających dochody pasywne, np. z dywidend czy odsetek. A także z niektórych form umorzenia udziałów i akcji.
Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0114-KDIP3-1.4011.555.2019.2.MG), w której stwierdzono, że na wysokość daniny solidarnościowej nie wpływają dochody rozliczane 19-proc. zryczałtowanym podatkiem, zgodnie z art. 30a ustawy o PIT, w tym z umorzenia przymusowego/automatycznego udziałów. Nowy podatek nie obejmie też sprzedaży nieruchomości, np. domu lub mieszkania, pod warunkiem że została dokonana poza działalnością gospodarczą.
Przykład:
Pan Kowalski prowadzi firmę konsultingową. Jego dochód za 2019 r. wyniósł 800 tys. zł. Sprzedał też mieszkanie, dochód z tej transakcji to 400 tys. zł. Czy musi za 2019 r. zapłacić daninę solidarnościową? Nie ma takiego obowiązku. Nie sumuje bowiem dochodów z firmy i ze sprzedaży mieszkania (która nie jest działalnością gospodarczą).