Warto do niego zajrzeć. Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą jeszcze samodzielnie wypełniać i przesyłać zeznanie do urzędu skarbowego.
W usłudze Twój e-PIT należy wybrać opcję korekty deklaracji. Będzie ona dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji, czyli po 4 maja. Korygując swoją deklarację można zmienić wszelkie zawarte w niej automatycznie informacje m.in. dane dotyczące ulg czy OPP, której przekazujemy 1 proc. podatku.
Więcej informacji o usłudze znajduje się na stronie podatki.gov.pl, są tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym dot. rozliczenia PIT po 30 kwietnia - Q&A.
Niedopłata i zwrot nadpłaty w usłudze Twój e-PIT
Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.
Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.
Aplikacja e-Deklaracje po 30 kwietnia
Złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia umożliwia również aplikacja e-Deklaracje. Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Można złożyć zeznanie, jak i korektę. Należy jednak pamiętać, że jeśli już wcześniej złożyliśmy PIT albo nasze zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, to kolejna deklaracja jest korektą.