– W obu sytuacjach przychody seniora wykazujemy w części E w wierszu 3. Jest on przeznaczony do wpisania wynagrodzeń z umowy o pracę otrzymanych od ukończenia wieku emerytalnego. W tym wierszu wykazujemy też pobrane zaliczki na PIT – wyjaśnia Izabela Leśniewska. Dodaje, że pracownik, który nie złożył oświadczenia mimo prawa do ulgi (i miał potrącane zaliczki), może ją odzyskać w zeznaniu rocznym.
– Trudno będzie jednak obliczyć kwotę zwolnienia, jeśli przysługiwało tylko przez część roku. Z konstrukcji PIT-11 wynika, że płatnik powinien wpisać wszystkie przychody otrzymane przez podatnika od ukończenia wieku emerytalnego w części E formularza. A potem już sam pracownik musi dojść do tego, które są zwolnione z podatku. Ciężko będzie to zrobić bez dodatkowych konsultacji z pracodawcą, m.in. analizy karty wynagrodzeń – wskazuje Izabela Leśniewska.
Na problemy związane z rozliczeniem seniorów zwróciło też uwagę Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Opisało je w liście do Ministerstwa Finansów. Podało przykład kobiety w wieku 62 lat, która mimo że miała prawo do ulgi nie złożyła oświadczenia płatnikowi. Pracowała w 2022 r. przez osiem miesięcy, potem przeszła na emeryturę. W listopadzie znowu się zatrudniła, pobierając jednocześnie emeryturę. Jak zastosować zwolnienie w zeznaniu rocznym, skoro wszystkie przychody, zwolnione i opodatkowane, zostaną wpisane łącznie w części E formularza PIT-11? Czy trzeba korygować zeznanie, które zostanie przygotowane automatycznie w systemie Twój e-PIT? – pyta SKwP.
Trzeba sprawdzić
Pracujący emeryci powinni zainteresować się przygotowanym przez administrację podatkową zeznaniem. I jeśli będzie taka potrzeba, odpowiednio je zmienić, aby skorzystać z ulgi tylko w takim zakresie, w jakim przysługuje – odpowiedziało ministerstwo.
– Wygląda więc na to, że w zeznaniach od skarbówki ulga zostanie wpisana automatycznie. A potem seniorzy będą musieli, razem z pracodawcami, ustalić, ile faktycznie im tego zwolnienia przysługuje – podsumowuje Izabela Leśniewska.