Ustawa Polski Ład 2.0 rozszerzyła zakres stosowania niektórych ulg podatkowych. Chodzi o:
- tzw. ulgę dla młodych – zwolnienie podatkowe dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia,
- tzw. ulgę na powrót – zwolnienie dla osób, które na stałe przeniosły swoją rezydencję podatkową do Polski z zagranicy po 31 grudnia 2021 r. i spełniają dodatkowe warunki,
- tzw. ulgę dla rodzin 4+ – zwolnienie dla osób, które wychowują co najmniej czworo dzieci, oraz
- tzw. ulgę dla pracujących seniorów – zwolnienie dla osób, które kontynuują działalność zarobkową po osiągnięciu wieku emerytalnego (kobiety – 60 lat, mężczyźni – 65 lat).
Od 1 lipca br. wszystkie osoby spełniające warunki do skorzystania z przynajmniej jednej z ww. ulg mają prawo do zwolnienia z opodatkowania PIT otrzymywanych zasiłków macierzyńskich. Co jednak istotne, zwolnienie ma zastosowanie do dochodów z zasiłku macierzyńskiego już od 1 stycznia 2022 r., a to otwiera możliwość odzyskania nadpłaty podatku, gdy od zasiłków tych dotychczas płatnik potrącał zaliczki na PIT.
Zwolnienie to jest jednak limitowane. Łączna wysokość wszystkich przychodów zwolnionych z PIT w ramach ww. ulg nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Nadwyżka przychodów ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Wypłata przez zakłady pracy…
Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, ustalają prawo do zasiłku macierzyńskiego i jego wysokość, a także wypłacają zasiłek. Oznacza to, że od 1 lipca br. podmioty te przy wypłacie zasiłków macierzyńskich powinny brać pod uwagę: