Miłośnicy zabytkowych nieruchomości mogą korzystać z wprowadzonej przez Polski Ład podatkowej ulgi. Także wtedy, gdy zainwestują w ekologiczne ogrzewanie. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpił o nią właściciel starego młyna wpisanego do rejestru zabytków. Rozpoczął jego kompleksową przebudowę. Między innymi założył na dachu instalację fotowoltaiczną. Ma na to zgodę konserwatora zabytków. Od wykonawcy dostał fakturę VAT.
Czytaj więcej
Ulga na zabytki nie będzie przysługiwała na ich nabycie po 2022 r. Jej wysokość ma zależeć od wydatków na prace remontowe i konserwatorskie.
Czy może skorzystać z ulgi pałacyk+? Skarbówka nie miała nic przeciwko. Potwierdziła, że przysługuje mu odliczenie połowy wydatków. Ulgę wykaże w zeznaniu rocznym. Będzie to PIT-36L. Właściciel młyna prowadzi bowiem działalność i opłaca podatek liniowy. Przy kalkulacji wysokości odliczenia może uwzględnić tylko te wydatki, które poniósł z własnej kieszeni (część inwestycji zrefundował mu urząd marszałkowski).
Ulga pałacyk+ obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Nowelizacja Polskiego Ładu likwiduje odpis na nabycie zabytków. Odliczyć będzie można tylko wydatki na ich konserwację, restaurację bądź roboty budowlane. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. (szerzej o tym, jak zachować prawo do odliczeń, pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 10 sierpnia).