Poprawiać można, ile dusza zapragnie. Jest na to pięć lat

Jeśli podatnik poda błędne dane w swoim zeznaniu podatkowym, ma prawo je skorygować.

Publikacja: 01.05.2022 21:32

Poprawiać można, ile dusza zapragnie. Jest na to pięć lat

Foto: Adobe Stock

Każdy podatnik może się pomylić. Może się zdarzyć, że jeśli ma wiele źródeł zarobku, to któryś ze zleceniodawców nie przyśle mu druku PIT-11, a sam podatnik przypomni sobie o tym już po złożeniu zeznania.

Podczas wypełniania zeznania podatnik zapomina też czasem o przysługujących mu ulgach albo o możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem.

Ordynacja podatkowa w art. 81 daje prawo do korygowania zeznania. Co więcej, liczba tych korekt nie jest ograniczona. Podatnik może zatem skorygować każdą deklarację tyle razy, ile zechce. Teoretycznie nie ponosi za to żadnych konsekwencji.

Dziś, gdy większość podatników składa zeznania i korekty w formie elektronicznej, dostarczone do fiskusa korekty od razu jednak zostaną odnotowane. I choć nie oznacza to automatycznie wszczęcia kontroli przez władze skarbowe, to zwiększa ryzyko, że urzędnicy (a przynajmniej wirtualne algorytmy wychwytujące różne zachowania podatników) zwrócą uwagę na takie działania.

Czytaj więcej

Błąd w PIT trzeba szybko poprawić składając korektę

Konkretne zeznanie można korygować, dopóki nie upłynie pięcioletni okres przedawnienia zobowiązania podatkowego. Korekty nie są możliwe tylko wtedy, gdy urząd skarbowy podejmie u podatnika kontrolę lub rozpocznie postępowanie podatkowe w zakresie objętym zeznaniem.

Pięcioletni okres, w którym dopuszcza się korektę, jest liczony od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Po tym terminie już nie trzeba korygować zeznania, bo zobowiązanie podatkowe nie może być egzekwowane. Korekt zeznań za 2021 r. można będzie dokonywać do końca 2027 r. Termin płatności podatku to bowiem 2 maja 2022 r. Pięcioletni okres przedawnienia liczy się od końca 2022 r., a więc do 31 grudnia 2027 r.

W dzisiejszych realiach elektroniczny system administracji skarbowej Twój e-PIT sam wypełnia deklarację, a podatnik może nawet milcząco ją zaakceptować. Czy zatem jeszcze jest sens korekt deklaracji? Rzeczywiście, system sam gromadzi informacje, a bezczynność podatnika oznacza zaakceptowanie tej deklaracji. Jednak ten sposób rozliczania nie jest jeszcze idealny i zawsze może się zdarzyć, że nie uwzględni informacji, na których podatnikowi zależy. Może to być przypadek, w którym system automatycznie zakwalifikował podatnika jako rozliczającego się samodzielnie, chociaż ten tymczasem wziął ślub i chce się rozliczyć z małżonkiem. Nawet wtedy roczne zeznanie można skorygować, wykorzystując opcję korekty w systemie Twój e-PIT.

Jeśli podatnik używa zamiast systemu Twój e-PIT zwykłych formularzy – czy to papierowych, czy elektronicznych – korektę składa na takim samym typie formularza, na jakim składał zasadnicze zeznanie. W formularzach PIT-36 i PIT-37 są to rubryki nr 10 i 11.

Od korekty zeznania należy odróżnić instytucję tzw. czynnego żalu. Jest to oświadczenie podatnika składane do urzędu skarbowego, w którym przyznaje się on do popełnienia czynu zabronionego i chce naprawić swój błąd. U podatników PIT nieprowadzących działalności gospodarczej najczęściej takim czynem jest niezłożenie zeznania w terminie.

Każdy podatnik może się pomylić. Może się zdarzyć, że jeśli ma wiele źródeł zarobku, to któryś ze zleceniodawców nie przyśle mu druku PIT-11, a sam podatnik przypomni sobie o tym już po złożeniu zeznania.

Podczas wypełniania zeznania podatnik zapomina też czasem o przysługujących mu ulgach albo o możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem.

Pozostało 87% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach