Rodzice nie odliczą wydatków na operację dziecka
Ulga rehabilitacyjna: Pamiętaj o limitach i dokumentach
Kobieta zwichnęła przy narodzinach stawy biodrowe i w związku z tym jest osobą niepełnosprawną. Musi nieustannie poddawać się zabiegom rehabilitacyjnym. Są to głównie ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Ponieważ nie stać jej na zajęcia z rehabilitantami, w zeszłym roku chodziła na siłownię. Czy może odliczyć wydatki na karnet? Twierdzi, że tak, ponieważ ćwiczenia pozwalają jej zachować chociaż ograniczoną sprawność, a lekarz potwierdza ich skuteczność.
Fiskus miał jednak inne zdanie. Podkreślił, że siłownie są placówkami przeznaczonymi do ogólnej rekreacji. Są dostępne dla wszystkich chętnych, nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Wykonywanych w nich ćwiczeń nie można uznać za zabiegi rehabilitacyjne.
Niepełnosprawny emeryt założył w domu instalację fotowoltaiczną. Wcześniej miał piec i z powodu problemów ruchowych ciężko mu było go obsługiwać. Fotowoltaika ułatwiła mu życie. Fiskus potwierdził, że jest to wydatek na adaptację domu stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Można go odliczyć od dochodu.
Kobieta ma cukrzycę i musi monitorować glikemię. Używa do tego telefonu ze specjalną aplikacją. Wraz z sensorami tworzy on kompatybilny zestaw umożliwiający pomiary. Kobieta spłaca raty za aparat i chce skorzystać z ulgi. Skarbówka się na to zgodziła. Przyznała, że wyposażenie telefonu w odpowiednią aplikację powoduje, iż posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.