Dobra wiadomość dla wynajmujących, którzy wznawiają działalność po odmrożeniu gospodarki. Skarbówka potwierdza, że mogą rozliczyć się w prosty sposób. Korzystanie z usług portali rezerwacyjnych nie przeszkadza przedsiębiorcy w rozliczaniu karty.
Taką odpowiedź otrzymała podatniczka prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wynajmie siedmiu pokoi gościnnych. Opłaca zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. W czasie pandemii trudno jej było znaleźć lokatorów. Kobieta chce więc rozpocząć współpracę z internetowymi portalami rezerwacyjnymi, w których mogłaby oferować pokoje do wynajęcia. Za usługę będzie płacić prowizję z tytułu rezerwacji pokoi lub opłatę za zamieszczenie ogłoszenia. Chciała się upewnić, czy rozliczając podatek dochodowy kartą, może korzystać z usług portali.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z pkt 4 części XII tabeli, stanowiącej załącznik do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, kartą może być opodatkowany najem pokoi i domków. Warunkiem jest m.in. zakaz korzystania z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątkiem są usługi specjalistyczne. Przepisy nie precyzują jednak, o jaki rodzaj usług chodzi.
Dyrektor KIS rozstrzygnął, że nie muszą to być czynności wysoce specjalizowane, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych wiadomości, umiejętności czy wyposażenia. Chodzi tu o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a jednak są niezbędne do jej prowadzenia.
„Z przepisów nie wynika, by zawierały ograniczenia ze względu na korzystanie z internetowych portali rezerwacyjnych" – stwierdził dyrektor KIS. Na tej podstawie zgodził się z wnioskodawczynią, że korzystanie przez nią z serwisów rezerwacyjnych nie wyłącza prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty.