Materiał partnera: Tauron
Z wysokimi cenami energii elektrycznej zmaga się dziś cała Europa. To efekt wielu wydarzeń zewnętrznych, na które sektor elektroenergetyczny nie ma wpływu, takich jak wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i surowcowy wywołany przez Rosję oraz ciągle zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Dlatego rząd zaproponował wiele rozwiązań prawnych, aby ochronić klientów indywidualnych oraz biznesowych przed wysokimi cenami energii elektrycznej.
– Musimy wrócić do podstawowych pojęć, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, czyli konieczności zapewnienia energii po akceptowalnych społecznie cenach. Dziś spółki energetyczne muszą ustalać ceny zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, a europejskie mechanizmy giełdowe uniemożliwiają spółkom energetycznym obniżanie cen. W sytuacji kiedy Rosja prowadzi wojnę hybrydową z Europą, wykorzystując surowce naturalne ten unijny mechanizm dławi europejską gospodarkę – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.
Lider zachęca firmy do korzystania z rozwiązań zapewniających wyższą efektywność energetyczną. Jedną z proponowanych optymalizacji jest inteligentne zarządzanie istotnymi systemami w dużych obiektach, które efektywnie dostosowuje zużycie energii i ciepła do zmiennego obciążenia obiektu. Rozwiązanie to pozwala efektywniej zarządzać układami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji w centrach handlowych, biurowcach, halach sportowych i widowiskowych.
– Efektywne korzystanie firm z zasobów energetycznych jest szczególnie istotne dla ograniczenia kosztów działalności każdego przedsiębiorstwa. Dlatego wspieramy wdrażanie rozwiązań z zakresu zwiększania efektywności energetycznej, przynoszących realne oszczędności w biznesie – wyjaśnia szef energetycznej grupy.