Przy planowaniu sukcesji w fundacji rodzinnej uwzględnia się nie tylko relacje rodzinne, korzyści dla beneficjentów, wnoszony majątek. Równie ważne są aspekty podatkowe funkcjonowania i otrzymywania majątku. Nowa ustawa o fundacji rodzinnej (dalej: ustawa) zapewnia korzystne jej opodatkowanie, niemniej na podatników mogą czekać niespodzianki w postaci dodatkowych obciążeń, w zależności od sposobu założenia i funkcjonowania fundacji.
Wniesienie majątku
Pierwszym etapem, który może wiązać się z dodatkowym obciążeniem, jest wniesienie majątku przez fundatora.
Wyposażenie fundacji w majątek nie będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty podatków dochodowych ani przez fundatora, ani przez fundację, ale może skutkować koniecznością zapłaty VAT. Tworząc fundację rodzinną, fundator może zapłacić dodatkowo nawet 23 proc. VAT.
Warto zatem wziąć pod uwagę, jakie aktywa fundator zamierza wnieść i czy działa jako podatnik VAT. Jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT lub przenosi na fundację majątek prywatny poza prowadzoną działalnością gospodarczą, to wniesienie majątku (np. udziałów, akcji w innych spółkach) będzie pozostawało poza VAT. Utworzenie fundacji rodzinnej w takich okolicznościach będzie neutralne podatkowo.