O tym, jak wysokie bloki budują firmy deweloperskie mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
Przez ostatnie lata deweloperzy coraz chętniej budowali coraz wyższe budynki. w ostatnim czasie trend staje się coraz mniej widoczny. Wzrost kosztów zakupu każdego dodatkowego 1 mkw. gruntu jest głównym czynnikiem, który skłania deweloperów do wznoszenia coraz wyższych bloków. Wcześniejsze analizy portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że od 2005 r. do 2017 r. był widoczny dość szybki wzrost udziału mieszkań w nowych budynkach posiadających co najmniej pięć - sześć kondygnacji. Nasze najnowsze dane sugerują jednak, że przez ostatnie dwa lata ten trend wyraźnie osłabł.
Analiza portalu RynekPierwotny.pl z kwietnia 2018 r. porównywała udział mieszkań położonych na poszczególnych kondygnacjach w ofercie deweloperów z Warszawy i całego kraju. Po upływie niemal dwóch lat warto powtórzyć taką analizę. Jej wyniki z końca stycznia 2020 r. pokazują, że udział lokali deweloperskich pod względem położenia w budynku był następujący:
parter - 15 proc. mieszkań oferowanych w całym kraju/12 proc. mieszkań oferowanych w Warszawie 1 piętro - 21 proc. mieszkań oferowanych w całym kraju/20 proc. mieszkań oferowanych w Warszawie 2 piętro - 19 i 18 proc., odpowiednio 3 piętro - 16 i 14 4 piętro - 11 i 11 5 piętro - 9 piętro - 15 i 21 proc. 10 piętro lub wyższe - 2 i 4 proc.
Informacje naszego portalu wskazują, że na stołecznym rynku udział nowych mieszkań z 5 - 9 piętra oraz jeszcze wyższych kondygnacji jest wyraźnie większy od ogólnokrajowej średniej. Przy wykorzystaniu danych portalu z kwietnia 2018 r. można sprawdzić, czy udział najwyżej położonych mieszkań wzrósł przez ostatnie kwartały (zarówno w Warszawie, jak i całej Polsce).