Osoby, które chcą lub muszą sprzedać mieszkanie czy dom przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia czy wybudowania, muszą liczyć się z koniecznością rozliczenia z fiskusem. Taka transakcja co do zasady podlega bowiem opodatkowaniu 19-proc. PIT.
Ustawodawca przewidział jednak furtkę dla tych, którzy pieniądze z odpłatnego zbycia jednej nieruchomości chcą zainwestować w realizację własnych celów mieszkaniowych. To specjalne zwolnienie z PI,T tzw. ulga mieszkaniowa.
Żeby z niego skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka warunków, a te od lat wywołują liczne spory. Jeden z nich przesądził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Wyrok może być ważną wskazówką zwłaszcza przy rozliczeniach między małżonkami, którzy mają podpisaną intercyzę.
Czytaj więcej
To, że grunty czy budynki firmy nie są faktycznie zajęte na działalność, nie zawsze przesądza o niższej stawce podatku.
Prezent z kredytem
Sprawa dotyczyła kobiety, która w połowie września 2019 r. sprzedała lokal mieszkalny za 1,1 mln zł. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że mieszkanie otrzymała w darowiźnie od męża pod koniec października 2017 r. Podatniczka zaznaczyła, że w jej małżeństwie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej wprowadzony przedmałżeńską umową – tzw. intercyzą.