JLL o III kwartale: postępujący spadek sprzedaży mieszkań

Program „Na start” pod znakiem zapytania, mocniejsze obniżki stóp dopiero w 2026 r. Rynek mieszkań jest ograniczony do zamożnych klientów.

Publikacja: 02.10.2024 12:40

Kazimierz Kirejczyk, ekspert rynku mieszkaniowego w JLL.

Kazimierz Kirejczyk, ekspert rynku mieszkaniowego w JLL.

Foto: Mat. prasowe

Ok. 9,2 tys. mieszkań sprzedali deweloperzy w III kwartale br. w sześciu największych aglomeracjach – wynika z szacunków JLL. To o prawie 7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale i ponad 40 proc. mniej niż rok wcześniej. 

Czytaj więcej

Zapas pozwoleń, zapas lokali

Mocne ograniczenie popytu na mieszkania w wakacje

To jednocześnie o 40 proc. więcej niż w III kwartale 2022 r., kiedy rynek był zmrożony wysokimi stopami procentowymi i zapaścią na rynku kredytów mieszkaniowych.

W poszczególnych aglomeracjach sytuacja była mocno zróżnicowana. W Warszawie sprzedaż kwartał do kwartału była stabilna i wyniosła ok. 3 tys. lokali, w Krakowie zanotowano nawet lekki wzrost, we Wrocławiu i Trójmieście spadki o odpowiednio 6 proc. i 10 proc., a w Poznaniu i Łodzi i 22 proc. i 25 proc.

- Piękne lato, drogie kredyty, wysokie ceny i niepewność co do kształtu przyszłej polityki mieszkaniowej zniechęcały do kupowania mieszkań na własne potrzeby tych, którzy pilnie nowego mieszkania nie potrzebują, a niezbyt atrakcyjna rentowność najmu w połączeniu z niepewnymi prognozami wzrostu cen i zmian w opodatkowaniu wynajmowanych lokali lub pustostanów nie zachęcały do zakupów inwestycyjnych. Banki natomiast najwyraźniej uznały, że nie ma już czasu czekać na decyzje rządu i trzeba podtrzymać słabnącą akcję kredytową obniżkami oprocentowania kredytów hipotecznych. Oczywiście, tylko dla tych klientów, którzy mają zdolność kredytową i znaczący wkład własny – skomentował Kazimierz Kirejczyk, doradca w dziale nieruchomości mieszkaniowych w JLL.

Czytaj więcej

Deweloperzy czekają na nową falę popytu

Deweloperzy zmniejszają podaż, ceny stabilne 

W reakcji na spadającą sprzedaż deweloperzy ograniczają podaż, niemniej dalej liczba lokali wprowadzonych do oferty w III kwartale przewyższała liczbę sprzedanych – mowa o 12,6 tys. mieszkań.

- W porównaniu z II kwartałem liczba mieszkań wprowadzonych do oferty najbardziej zmalała w Łodzi, Poznaniu i Trójmieście – były to spadki między 36 proc. a 39 proc. W sytuacji zmniejszonego popytu i stosunkowo szerokiej oferty na części rynków, wyhamowanie nowej podaży jest naturalnym zjawiskiem. Jednak ograniczenie nowych inwestycji było widoczne jedynie w Łodzi, gdzie odnotowano spadek liczby dostępnych mieszkań w III kwartale. Na wszystkich rynkach pogarsza się także relacja oferty do bieżącej sprzedaży - wskazała Aleksandra Gawrońska, dyrektorka działu badań rynku mieszkaniowego w JLL.

Z analizy JLL wynika, że ceny mieszkań są dość stabilne: w III kwartale wahały się od spadku o 0,8 proc. do wzrostu o 2 proc. - Trzeba jednak pamiętać o dwóch czynnikach: duża część nowych inwestycji uruchamiana jest teraz z myślą o zamożnych nabywcach, dysponujących dużymi oszczędnościami albo zdolnością kredytową. Na to, co dzieje się z cenami ofertowymi wpływ mają przy tym nieliczne inwestycje w rekordowo wysokich cenach, wprowadzone do sprzedaży w ostatnich miesiącach. Druga sprawa to możliwe do uzyskania w trakcie negocjacji upusty, choć nie są one tak duże, jak by pewnie chcieli poszukiwacze okazji – powiedziała Gawrońska.

Czekając na obniżkę stóp procentowych

Co przyniesie przyszłość? Zdaniem ekspertów JLL, wobec powodzi na Dolnym Śląsku, polityka mieszkaniowa schodzi na dalszy plan, zmalały też szanse na wejście w życie programu dopłat do kredytów „Na start”, który w intencji resortu rozwoju miał wejść w życie na początku 2025 r. – ale trwają koalicyjne przepychanki na ten temat.

- Najbliższa przyszłość nie wygląda różowo ani dla kupujących, ani dla sprzedających. Do uczestników rynku dotarło chyba wreszcie to, że nowego programu mieszkaniowego wspierającego zakup mieszkania albo wcale nie będzie, albo dostępność i skala subsydiowanych kredytów będzie silnie ograniczona. Trudno też oczekiwać szybkiego spadku stóp procentowych – powiedział Kirejczyk. - Ekonomiści są zgodni, że najpierw czeka nas wyraźny wzrost inflacji, a na znaczącą obniżkę oprocentowania kredytów można liczyć najwcześniej na początku 2026 r., choć pewnie sam cykl obniżek zacznie się wcześniej. W najbliższych dwóch-trzech kwartałach trzeba uzbroić się w cierpliwość i ostrożnie wprowadzać na rynek nowe inwestycje. Na szczęście większość firm ma zróżnicowany portfel projektów i zapasy gotówki – podsumował.

Ok. 9,2 tys. mieszkań sprzedali deweloperzy w III kwartale br. w sześciu największych aglomeracjach – wynika z szacunków JLL. To o prawie 7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale i ponad 40 proc. mniej niż rok wcześniej. 

Mocne ograniczenie popytu na mieszkania w wakacje

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Osiedle przy Błoniach w Rumi coraz większe
Nieruchomości
ED Invest z nadzwyczajną dywidendą i planami ekspansji
Nieruchomości
Francuska Park. Rozrasta się katowickie osiedle Atalu
Nieruchomości
Stacja Kopernik w Częstochowie na zielonym świetle
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Oportunistyczna transakcja GTC w Niemczech. Czas na mieszkania na wynajem