– Zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej zadeklarowało osiem na dziesięć firm ankietowanych przez autorów raportu CBRE „European Office Occupier Sentiment Survey 2024”. – Większość zamierza je spełnić je do 2030 roku.
Czytaj więcej
Widzimy ożywienie na rynku biurowym. Wracają inwestorzy zainteresowani zakupem najlepszych budynków typu prime – mówi Karol Wyka, dyrektor zarządzający działu powierzchni biurowych w firmie doradczej Newmark Polska.
Droga do dekarbonizacji
Eksperci CBRE podkreślają, że biuro jest nie tylko ważnym elementem działania firmy, ale też źródłem emisji. – Stanowi jeden z najważniejszych elementów na drodze do dekarbonizacji – wyjaśniają analitycy. - W efekcie ponad jedna trzecia najemców zadeklarowała, że odrzuci budynek, który nie ma zielonego certyfikatu, takiego jak np. BREAM czy LEED.
Mniej więcej tyle samo najemców deklaruje, że nie zdecyduje się na najem biura w obiekcie, który nie ma infrastruktury wspierającej rowerzystów i osób, które docierają do pracy inaczej niż samochodem. Dla niemal trzech na dziesięć firm kluczowa okazała się także dostępność ładowarek pojazdów elektrycznych w obiekcie.
– Na zalety budynków biurowych związane z ESG i zrównoważonym rozwojem uwagę zwracają szczególnie te organizacje, które określiły, w jakim czasie chcą osiągnąć neutralność węglową, a więc równoważyć emisję gazów cieplarnianych z działaniami mającymi na celu ich redukcję lub usuwanie – mówi cytowana w raporcie Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa strategicznego CBRE. - Im bliższy termin osiągnięcia neutralności przez firmę, tym większe znaczenie mają dla niej certyfikaty, wsparcie zielonego transportu czy odnawialnych źródeł energii w budynkach. Dla znacznej części podmiotów termin spełnienia deklaracji zbliża się wielkimi krokami. Przed 2030 rokiem zerową emisję planuje osiągnąć 44 proc. europejskich organizacji, w większości dużych firm – dodaje.