Nieruchomości to więcej niż aktywa inwestycyjne

Musimy myśleć przede wszystkim o użytkownikach – mówi Przemysław Orchowicz, country manager w Heimstaden Poland.

Publikacja: 25.05.2023 21:04

Nieruchomości to więcej niż aktywa inwestycyjne

Foto: mat. pras.

Przemysław Orchowicz związany jest z inwestorem PRS od października 2021 r., od 2023 r. jest szefem na Polskę i dyrektorem ds. rozwoju operacyjnego na nowych rynkach. Wcześniej przez niemal dwie dekady pracował w Grupie Accor/Orbis. Jest absolwentem wydziału nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Dlaczego nieruchomości?

Kiedy ponad 20 lat temu zaczynałem pracę w sektorze hotelowym, nie sądziłem, że będzie to tak fascynująca przygoda. Hotelarstwo nauczyło mnie pokory, elastyczności i pracy w zespole. Przede wszystkim zrozumiałem, że nieruchomości, którymi zarządzam i które rozwijam, to coś więcej niż aktywa inwestycyjne. Aby tchnąć w nie życie, musimy myśleć przede wszystkim o ludziach – ich codziennych doświadczeniach, potrzebach i aspiracjach.

PRS to wyjątkowy sektor rynku nieruchomości, bo odpowiada na najbardziej podstawową potrzebę, jaką jest własny dom. Cieszę się, że także w Polsce możemy przyczyniać się do zwiększania dostępności mieszkań dla wszystkich grup społecznych.

Polski rynek to...

Trudno mówić o jednym rynku, bo składa się on z wielu sektorów na różnym poziomie rozwoju. Hotelowy jest dziś doskonale rozwinięty i zdywersyfikowany. Możemy się pochwalić wspaniałymi obiektami, ale też wysokiej klasy specjalistami. Wiele lat doświadczeń ma też za sobą sektor deweloperski. PRS jako branża jest obecny w Polsce od zaledwie kilkunastu kwartałów. Nadrabiamy zaległości w dostępności stabilnego najmu instytucjonalnego i coraz lepiej rozumiemy, jak wiele wartości możemy zaoferować najemcom.

Hitem na rynku będzie…

Dekarbonizacja i radykalne zwiększanie efektywności energetycznej budynków. Odpowiedzialność całego rynku nieruchomości ma kluczowe znaczenie dla powodzenia globalnej strategii neutralności klimatycznej. Jako branża musimy postawić na zeroemisyjność. Dopingują nas do tego klienci, inwestorzy, pracownicy i społeczności lokalne.

Rzecz do pilnej poprawy to...

Patrząc na rynek z perspektywy PRS, kluczowe wydaje się zwiększenie zaufania do najmu. W Polsce najem kojarzy się nadal ze smutną koniecznością, okresem przejściowym, który trzeba „przetrwać”, zanim osiągnie się możliwość zadłużenia się na kilkadziesiąt lat, by kupić mieszkanie. Na szczęście to się powoli zmienia za sprawą młodego pokolenia, które jest znacznie bardziej elastyczne. Ale już rodziny z dziećmi oczekują przede wszystkim stabilności i bezpieczeństwa, którego niestety nie gwarantują im dominujący na rynku inwestorzy indywidualni.

Stąd tak ważna jest rola naszej branży w podnoszeniu standardów rynkowych i pokazywaniu korzyści społecznych, jakie z wynikają z rozwoju stabilnego sektora najmu instytucjonalnego. Chciałbym, by w Polsce było tak jak w Skandynawii, gdzie mieszkanie można bezpiecznie i przystępnie cenowo wynajmować przez całe życie, dopasowując jego wielkość i lokalizację do aktualnych potrzeb życiowych. Marzy mi się też rynek, w którym jest znacząco większy udział krajowych inwestorów, a także dużo więcej zaufania i współpracy z władzami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.

Mój ulubiony budynek to...

Ostatnio zachwyciłem się biblioteką OOdi w Helsinkach. To wspaniała architektura, pięknie wkomponowana w tkankę miejską. To także genialny sposób na trwałe i praktyczne uczczenie 100 lat niepodległości Finlandii. W Polsce z ogromną radością wracam do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem...

Warto być otwartym na zmiany i nie obawiać się ich. Wbrew pozorom nie jest to proste, bo mamy tendencję do zastygania w swoich przyzwyczajeniach. Dobrze to widać w naszej branży, charakteryzującej się długim horyzontem inwestycyjnym. Możemy mieć mylne wrażenie, że raz postawiony obiekt wystarczy czasem odświeżyć, ale nie trzeba w nim wiele zmieniać. Tymczasem nieruchomości zmieniają się, bo zmienia się ich otoczenie i nasze oczekiwania względem nich. To spore wyzwanie, by wyobrazić sobie, jak dane budynki, przestrzenie publiczne, kwartały i całe dzielnice będą funkcjonować za pięć, piętnaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Musimy dostosowywać się do tych zmian, ale też kreować je tak aby nieruchomości – wbrew swojej nazwie – były w ciągłym ruchu

W wolnej chwili najchętniej…

Gotuję dla rodziny i przyjaciół.

Przemysław Orchowicz związany jest z inwestorem PRS od października 2021 r., od 2023 r. jest szefem na Polskę i dyrektorem ds. rozwoju operacyjnego na nowych rynkach. Wcześniej przez niemal dwie dekady pracował w Grupie Accor/Orbis. Jest absolwentem wydziału nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Dlaczego nieruchomości?

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Rynek PRS spowolni, aktywni pozostaną najwięksi gracze
Nieruchomości
PRS, czyli katalizatory i hamulce
Nieruchomości
Heimstaden bierze kolejny pakiet lokali na osiedlu Moko Botanika
Nieruchomości
Lokator lubi klimat kamienicy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Najem coraz bardziej cyfrowy