Oprocentowanie kredytu pozostaje niezmienne przez pięć lat, niezależnie od ewentualnych zmian stóp procentowych na rynku. Po zakończeniu tego okresu oprocentowanie kredytu zmienia się automatycznie na oprocentowanie zmienne, oparte na stawce WIBOR i marży określonej w umowie kredytowej.
Kredyty hipoteczne to jednak długoterminowe produkty, zaciągane nawet na 20-30 lat, a nie tylko 5. Jeśli zatem klient będzie chciał korzystać ze stałej stopy na kolejne 5 lat, będzie to mógł zrobić, o ile poinformuje bank z odpowiednim wyprzedzeniem. Zostanie mu wówczas zaproponowana nowa stawkę oprocentowania, obowiązującą w okresie składania wniosku o kolejne 5 lat.
- Nasza nowa oferta jest odpowiedzią na potrzeby klientów. W środowisku zmiennych stóp procentowych pojawiła się grupa klientów zainteresowanych zapewnieniem sobie stabilnego poziomu comiesięcznych obciążeń. Oferta jest dostępna zarówno w Banku Millennium, jak i u współpracujących z bankiem pośredników – mówi Anna Meunier, kierująca wydziałem kredytów hipotecznych w Banku Millennium.
Niemal całość hipotecznych kredytów złotowych w Polsce ma zmienną stopę procentową, tzn. oparta jest o stawkę WIBOR powiększoną o marżę banku. Działo się tak, bo chcieli tego klienci (takie kredyty są zwykle tańsze niż te o stałym oprocentowaniu), a poza tym mało który bank miał je w ofercie. Od paru lat mają je już PKO BP, ING Bank Śląski i Santander, od roku także Pekao.
Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła w grudniu 2019 r. znowelizowaną Rekomendację S w sprawie kredytów mieszkaniowych, która będzie obowiązywać od 30 czerwca tego roku. Banki będą musiały mieć w swojej ofercie kredyty hipoteczne oparte o stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową. Taka oferta powinna odnosić się każdorazowo do całej kwoty kredytu, o który ubiega się klient. Co więcej, Rekomendacja S wskazuje, że bank powinien umożliwić klientowi detalicznemu zmianę formuły oprocentowania już udzielonego kredytu ze zmiennej stopy procentowej na stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową. Dotyczy to również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie niniejszej Rekomendacji.