W artykule opublikowanym w "Royal Society Open Science" czytamy, że jeden stosunek seksualny tygodniowo zmniejsza prawdopodobieństwo menopauzy o 28 proc. w porównaniu do kobiety, która uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu.
"Jeśli kobieta w wieku średnim uprawia seks rzadko, wówczas jej ciało nie otrzymuje fizycznych wskazówek dotyczących tego, że może zajść w ciążę" - piszą Megan Arnot i Ruth Mace, badaczki z University College London.
Dlatego zamiast kontynuować owulację "lepiej jest - z perspektywy optymalizacji procesów życiowych - zrezygnować z płodności i zainwestować energię w zajmowanie się już posiadanym potomstwem" - czytamy.
Badacze zwracają uwagę, że teorię tę potwierdza zachowanie orek - obok grindwali jedynych zwierząt, u których, podobnie jak u ludzi, występuje menopauza - które po przejściu menopauzy częściej zajmują się wnukami, co określa się mianem "efektu babci".
We wcześniejszych badaniach fakt, iż zamężne kobiety przechodzą menopauzę później niż niezamężne lub rozwiedzione, tłumaczono wpływem męskich feromonów.