W ramach badania przeanalizowano dane dotyczące ponad 25 tys. mieszkańców USA i Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 50 lat. Analizowano czynniki, które pozwalają przewidzieć jak długo dana osoba zachowa pełną sprawność.
Jak się okazało najważniejszym socjoekonomicznym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy takich przewidywaniach jest zamożność - ustalili autorzy badania.
U najzamożniejszych ograniczenie sprawności, związane z podeszłym wiekiem, pojawia się średnio o dziewięć lat później niż u mniej zamożnych - wynika z analizy danych.
Najbogatsi mężczyźni, którzy osiągną wiek 50 lat, mogą liczyć na kolejne 31 lat życia w zdrowiu - podczas gdy ubożsi 50-latkowie muszą liczyć się z ograniczeniem sprawności już po 22-23 latach (w przypadku kobiet to - odpowiednio - 33 i 24 lata).
- Przewidywana długość życia jest użytecznym wskaźnikiem stanu zdrowia, ale jakość życia wraz z postępującym starzeniem się również jest kluczowa - mówi jedna z autorek badania, Paola Zaninotto z University College London.