Superksiężyc pojawi się na niebie w piątek 15 listopada. Będzie to pełnia, w trakcie której nasz satelita będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.
Listopad 2024. Kiedy będzie mieć miejsce pełnia Księżyca?
Pełna tarcza Księżyca ukaże się dokładnie w piątek o godzinie 22:29 polskiego czasu. Obserwacja wielkości i blasku Księżyca Bobrów możliwa będzie oczywiście pod warunkiem sprzyjającej pogody i bezchmurnego nieba. Nie będzie wymagała użycia specjalistycznego sprzętu w postaci lornetki czy teleskopu. Te jednak mogą okazać się przydatne, aby dostrzec więcej szczegółów tego spektakularnego zjawiska. Najlepszym miejscem na obserwacje będzie teren oddalony od miejskich świateł.
Listopadowa pełnia Bobrzego Księżyca będzie ostatnim z czterech następujących po sobie w tym roku superksiężyców. Wcześniej obserwować można było sierpniowy Księżyc Jesiotrów, wrześniowy Księżyc Kukurydziany oraz październikowy Krwawy Księżyc.
Czytaj więcej
10 lat temu na Półwyspie Jamalskim na Syberii natrafiono na tajemniczy krater. Był otoczony ogromnymi bryłami gleby i lodu, co świadczyło o tym, że pojawił się w wyniku wybuchu. Dziś naukowcy mają nową hipotezę dotyczącą jego powstania.
Kolejną, ostatnią już w tym roku pełnię Księżyca, zobaczyć będzie można 15 grudnia o godzinie 10:02. Na niebie pojawi się wówczas tzw. Zimny Księżyc, który nie będzie jednak superksiężycem. Ten zobaczyć będzie można dopiero w 2025 roku: 7 października, 5 listopada i 4 grudnia.