- Skanowanie siatkówki oka może pomóc w poprawie wczesnego wykrywania autyzmu u - powiedział Benny Zee, profesor z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu. Naukowiec przekonuje, że opracowana przez niego metoda jest ważna, ponieważ dzieci nadal rosną i się rozwijają, co zwiększa szanse na sukces.

W badaniu wykorzystuje się kamerę o wysokiej rozdzielczości, która analizuje kombinację czynników, w tym warstw włókien i naczyń krwionośnych w oku. Technologia ta może być stosowana do identyfikacji dzieci zagrożonych autyzmem.

Siedemdziesięcioro dzieci zostało przebadanych przy użyciu tej metody, 46 z autyzmem i grupa kontrolna składająca się z 24 osób. System był w stanie zidentyfikować dzieci z autyzmem w 95,7 proc. Średni wiek badanych wynosił 13 lat, a najmłodsze dziecko miało sześć lat.

Specjaliści od autyzmu z zadowoleniem przyjęli jego ustalenia, ale powiedzieli, że wyzwaniem są rodzice, którzy często niechętnie wierzą, że ich dzieci mają autyzm, nawet jeśli istnieją wyraźne oznaki.

- Wielu rodziców będzie początkowo zaprzeczać - uważa dr Caleb Knight, który prowadzi prywatne centrum terapii autyzmu. - Posiadając test lub marker biologiczny, taki jak ten, można ułatwić przekonanie rodziców, a zatem dziecko szybciej otrzymałoby leczenie - dodał.