Sektory strategiczne to takie, które wywierają istotny wpływ na centralną i lokalną gospodarkę, stymulują inwestycje oraz mają duże znaczenie dla długoterminowego wzrostu PKB. Polska gospodarka ma względnie zrównoważoną strukturę, co jest jej istotnym atutem.
– Nie mamy gałęzi gospodarki, która wyraźnie dominuje nad innymi, co jednocześnie oznacza, że słabsze wyniki z jednej z nich ciążą np. na dynamice produktu krajowego brutto – potwierdza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Ważne dla gospodarki…
Jednym z głównych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego Polski po 1989 r. był eksport. Z kolei motorem polskiego eksportu jest sektor przemysłowy, który działa prężnie m.in. w branży dostawców komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, przetwórstwa spożywczego, produkcji mebli czy przemysłu chemicznego.
– Mamy również wysoce dodatnie saldo wymiany w usługach, m.in. budowlanych, ale także profesjonalnych usługach biznesowych. Niezwykle istotne znaczenie odgrywa także sektor transportowo-logistyczny ze względu na gwałtownie rosnący popyt, poprawiającą się infrastrukturę, a także szczególne położenie naszego kraju na przecięciu wielu szlaków transportowych – podsumowuje ekspert FPP.
Globalna gospodarka staje się coraz bardziej złożona, a poszczególne branże tworzą całe ekosystemy. Tak jest na przykład z energetyką, o której w ostatnim czasie jest głośno.