20 sierpnia br. na rozprawie niejawnej Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę Centrum Projektów Polska Cyfrowa na wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego w sporze z warszawską spółką Saber na korzyść państwowej instytucji. NSA po rozpoznaniu skargi kasacyjnej CPPC uchylił zaskarżony wyrok, oddalił skargę Sabera i zasądził 460 zł kosztów postępowania sądowego na rzecz CPPC. Jak wynika z naszych ustaleń, to jedna z pięciu wygranych przez CPPC odsłon sporu z niedoszłym beneficjentem unijnych pieniędzy na szybki internet.
Jeszcze 15 decyzji, a miliardy czekają
O decyzji NSA poinformował nas Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC, w odpowiedzi na pytania o internetowe konkursy.
– Według stanu na dziś mamy wiedzę o pięciu wyrokach, które zapadły w pięciu postępowaniach dotyczących odmowy podpisania umowy o dofinansowanie – przyznaje Dariusz Płatek, prezes Sabera. Z jego słów wynika, że nie są to rozstrzygnięcia ostatnie. W najbliższych tygodniach można spodziewać się kolejnych. W sumie ma ich być 15: 7 w sporze o odmowę podpisania umów o dotacje, 8 związanych z negatywną oceną.
Czytaj więcej
Wyniki grupy Zygmunta Solorza zaczęły odbijać się od dna. Przychody i zyski jej głównego segmentu jeszcze nie przestały spadać, ale biura maklerskie uważają, że wkrótce to się stanie. Zaskakują ich zyski energetycznego biznesu. Kurs akcji mocno w górę.
Decyzje sądów są ważne nie tylko dla CPPC. Dzięki nim urzędnicy będą mogli odblokować inwestycje w miejscach, o które starał się Saber. Zmniejszy się także ryzyko niewykorzystania unijnych pieniędzy. Chodzi w sumie aż o 2 mld zł.